DUVARLARIN DİLİ OLSA

Hükümetle birlikte belirlediği enflasyon hedefini iki yıldır neredeyse yanılma payı olmadan tutturan Merkez Bankası, bu yıl da yüzde 8 hedefte iddialı.

YTL'ye kutlama
Hükümetle birlikte belirlediği enflasyon hedefini iki yıldır neredeyse yanılma payı olmadan tutturan Merkez Bankası, bu yıl da yüzde 8 hedefte iddialı. Konulan hedefin gerçekleyeceği sinyalleri beklenti anketlerinde belirginleşiyor.
Ancak, Merkez Bankası, Yeni Türk Lirası'na geçişte tahminlerini tutturamadı. Başkan Süreyya Serdengeçti, YTL'nin gün yüzüne çıkmasından önce Devlet Bakanı Ali Babacan'la düzenlediği basın toplantısında TL'nin YTL'ye dönüşümü oranının şubat sonunda yüzde 90-95 olacağını tahmin ettiklerini açıklamıştı. Fakat, nisan sonuna gelindiğinde bu oran yüzde 80'ler düzeyine ancak ulaşabildi.
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Şükrü Binay, değişim hızının beklenenin altında kalmasını, "TL ve YTL banknotlar aynı olunca vatandaşlar rahatsız olmuyor. Ayrıca, yeni 50 ve 100 YTL'lik banknotların da dolaşıma çıkışı gecikti" sözleriyle açıklıyor. Binay, dolaşımdaki paraların yüzde 85'i YTL'ye dönüştüğü anda Merkez Bankası Emisyon Genel Müdürlüğü'nde çalışanlarla birlikte kutlamaya hazırlanıyor.
AKP artık konuşacak
Yaklaşık iki buçuk yıldır iktidarda olan AKP'de son günlere kadar kameralara konuşan isimler hep aynıydı. Başbakan, kabine üyeleri ve Meclis'te de grup başkanvekilleri gazetecilerle bir araya gelirdi. Genel merkez yöneticileri ise neredeyse hiç ön saflarda yer almadı. Erdoğan'ın yardımcıları kameranın önüne pek çıkmadı. Kritik konularda, genel merkezden Dengir Mir Mehmet Fırat konuşurdu.
Ancak AKP'de yaşanan milletvekili istifalarıyla birlikte başkentin siyasi gündemi de birden alevlendi.
Enerji soruşturmasına bazı AKP'lilerin isimlerinin karışmasıyla siyasetteki tartışma dozunu arttı. Meclis'e ANAP'ın geri dönmesiyle muhalefet-iktidar gerginliği de iyice tırmandı.
Bütün bunlar AKP'nin 'konuşma kararı' almasına neden oldu. Alınan karar gereği özellikle genel başkan yardımcıları basının karşısına çıkıp, hem siyasi gündemi hem de soruları yanıtlamaya başladı. Bunun ilk uygulamasını basından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle yaptı. Gülle, ilk önce gazetecilerle bir araya geldi. Gülle'yi Erdoğan'a genel merkezde hukuki destek veren yardımcısı Hayati Yazıcı, Şaban Dişli ve Dengir Mir Mehmet Fırat izledi. Parti yöneticileri birer gün arayla basının önüne çıktı. Önümüzde- ki günlerde de parti yöne-ticilerinin açıklamalarına devam etmesi bekleniyor.
Şimdi kulislerde merakla beklenen milletvekili ve parti yöneticisi seçildiğinden beri neredeyse hiç konuşmayan, ancak ismi enerji iddianamesinde de geçen İdris Naim Şahin'in de basın toplantısı kervanına katılıp katılmayacağı.
Alpogan ve çocuklar
MGK'nın ilk sivil genel sekreteri Yiğit Alpogan, yoğun programına rağmen geçen hafta TED Ankara Koleji'ni ziyaret etti ve öğrencilerle milli güvenlik konularında söyleşti. Alpogan, öğrencilerin Irak, Yunanistan, Kıbrıs, Ermeni sorunu, laiklik, Avrupa Birliği gibi konulardaki sorularına açık ve net yanıtlar verdi. Ancak öğrenciler özellikle Yunanistan ve Kıbrıs konusundaki yanıtlara pek itibar etmedi.

'Biz sorunu çözdük'
Söyleşinin sonuna doğru bir öğrenci, "Efendim, biz çocuklar, öğrenciler, uluslararası ortamlarda bir araya geldiğimizde hem Ege sorunlarına hem de Kıbrıs sorunlarına gayet iyi çözüm buluyoruz. Sizin gibi deneyimli diplomatlar niye hâlâ çözüm bulamıyor?" diye sordu.
Alpogan'ın yanıt vermesine fırsat bırakmadan salon, öğrencilerin alkış sesleriyle inledi. Alkışların ardından, Alpogan'ın verdiği, "Biraz önce size Kıbrıs sorununu anlattım. Bu durumda bile çözüm önerisi olan varsa bilmek isterim" sözleri de öğrencileri yatıştıramadı. MGK Genel Sekreteri Alpogan çareyi, öğretmen tavrıyla, "Sizin ders saatiniz gelmedi mi?" diyerek söyleşiyi noktalamakta buldu.


    http://www.radikal.com.tr/8477168477160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.