Duyarlı vatandaşlardan bağış

Türkiye'de organ bağışı çok az. Ancak duyarlı vatandaşlar da gittikçe artıyor. Son iki örnek, Antalya ve Mersin'den geldi. Antalya'da evinin balkonundan düşerek ağır yaralanan ve...

ANTALYA/MERSİN - Türkiye'de organ bağışı çok az. Ancak duyarlı vatandaşlar da gittikçe artıyor. Son iki örnek, Antalya ve Mersin'den geldi. Antalya'da evinin balkonundan düşerek ağır yaralanan ve hastanede beyin ölümü gerçekleşen Ünal Özyurt'un organları, doktorların ikna etmesi sonucu ikiz bebek bekleyen hamile eşi tarafından bağışlandı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen Özyurt'un, karaciğerine uygun donör İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bulundu. Organ, uçakla İstanbul'a gönderildi. Fatma Özyurt, doktorların anlatması ve başka insanların hayat bulmasına vesile olması nedeniyle bağışı kabul ettiğini söyledi.
Mersin'in Silifke ilçesindeki Cengiz Topel İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni İrfan Işık da, organ bağışının önemini anlatmak için öğrencileriyle Silifke Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti, görevlilerden bilgi aldı. Öğretmen Işık, 'organ bağışı' dersini, kızı Emine Işık'la organlarını bağışlayarak tamamladı.
23 yıllık meslek hayatında öğrencilerine davranışlarıyla da örnek olmaya çalıştığını belirten öğretmen Işık, "Bir öğretmen olarak ölünceye kadar ülkeme hizmet etmeye, çağdaş nesiller yetiştirmeye devam edeceğim. Ancak öldükten sonra da başkaları için bir şeyler yapabilmek elimizde. Çocuklarıma bunu göstermek istedim. Organ bağışı, hayat kurtarmak demektir. Ben ve kızım organlarımızı bağışlayarak onlara örnek olmak istedik" dedi.