Düzce 10 yıl sonra İstanbul iki ay sonra!

Düzce 10 yıl sonra İstanbul iki ay sonra!
Düzce 10 yıl sonra İstanbul iki ay sonra!

Düzce, 12 Kasım 1999 depreminin ardından ?bambaşka? bir yer. Kentte altı kata çıkan imar izni indirildi. FOTOĞRAFLAR: MUTLU YUCA / DHA

Haber: MUTLU YUCA / Arşivi
HAKAN KAYA / Arşivi

DÜZCE/ANKARA - 12 Kasım 1999’da Düzce’yi sarsan depremin bugün 10’uncu yıldönümü. Ukrayna’dan bile duyulan o depremde Düzce’de 845 kişi öldü. 5 bini aşkın kişi yaralandı, 20 bini aşkın konut ve işyeri yıkıldı. Depremden sonra il olan Düzce, 10 yıl sonra bambaşka bir yer. 
Bayındırlık Bakanlığı, evleri yıkılanlar için 8 bin 4 kalıcı konut, TOKİ ise 3 bin 500 konut yaptı. Teşvik Yasası Düzce’de fabrikaların açılmasıyla birlikte 8 bin olan SSK’lı sayısı 16 bine çıktı. AKP’li Belediye Başkanı İsmail Bayram Düzce’de depremden önce imar izninin altı kat olduğunu ve yedi hatta sekiz kata çıkarılmak istendiğini, şu an ise üç kat olduğunu anlattı. Depremin ne zaman geleceğinin belli olmadığını söyleyen Bayram,  “Vicdan azabı çekmek istemiyoruz” dedi.  Ancak Düzce’deki kalıcı konutlarda dört-beş katlı binalar dikkat çekti. Belediye yetkilileri, kendilerinin üç kata kadar izin verdiklerini, bu konutlarda ise kat iznini Bayındırlık Bakanlığı’nın verdiğini hatırlattı.
17 Ağustos 1999 depreminin ‘devamını’ bekleyen İstanbul ise olası depremden önce bir ‘yağmur’la yıkıldı. 8-13 Eylül’de İstanbul’daki sellerde 32 kişi öldü. Acil durumda hizmet vermesi gereken Silivri Devlet Hastanesi hâlâ sel etkisinde! 

Selden iki ay sonra megakent
AA’ya konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Olağan Dışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu Yürütme Kurulu Üyesi Harun Balcıoğlu uyardı:
“TTB’nin değerlendirmesine göre selden iki ay sonra, radyoloji birimi dışında, Silivri Devlet Hastanesi’nde selden etkilenen bölümler halen kullanılamıyor. Kalorifer sistemi henüz onarılamadı. Elektrikli ısıtıcılarla ısınılıyor. Enerji gereksinimi dışarıdaki bir trafodan çekilen elektrik kablolarıyla sağlanıyor. Kablolar sedyeyle hasta taşımada risk. Kan istasyonu hizmete açılamadı. Mahkum koğuşu, morg, mutfak, çamaşırhane kullanılamaz durumda. Beklenen Marmara depremine hazır olması zorunlu İstanbul ’da, bir hastanenin selden iki  ay sonra temposuna dönememesi kaygı verici.”