Düzce'de sıkı hazırlık

AB'nin finanse ettiği 'Marmara Depremi Rehabilitasyon Programı' (MERP) kapsamında Düzce'de yürütülen projenin zemin ve yapı stokunu belirlemeye yönelik çalışmalar, yıl sonunda bitecek.

İSTANBUL - AB'nin finanse ettiği 'Marmara Depremi Rehabilitasyon Programı' (MERP) kapsamında Düzce'de yürütülen projenin zemin ve yapı stokunu belirlemeye yönelik çalışmalar, yıl sonunda bitecek.
Selanik Aristotelion Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu Yunanistan ve İtalya'dan yedi sivil toplum örgütü ile Düzce Belediyesi'nin yürüttüğü MERP'in Proje Sorumlusu Mustafa Erkan, proje kapsamında arazi kullanımına esas teşkil edecek zemin özelliklerinin parametreleri ile güvenli yapı alanlarının belirleneceğini ifade etti. Mevcut yapı stoku ile depremde hasar gören binalar kayda geçirilecek ve bu bilgiler haritaya aktarılacak. Zemin çalışmalarından elde edilen sonuçlar ise Coğrafi Bilgi Sistemi'ne aktarılacak. Proje kapsamında ayrıca sismik hareketleri takip etmek amacıyla il sınırları içinde yedi ivme kayıt cihazı, farklı noktalara yerleştirilecek. Çalışma bitince olası depremde hangi binaların hasar göreceği belirlenecek.
MERP'in ulusal koordinatörü Canan Uzuner, 4.2 milyon avroluk projenin yüzde 75'inin Avrupa Komisyonu, yüzde 25'inin de projenin Avrupalı ortaklarınca karşılandığını anlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7505317505310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.