Düzel'e Alevi davası

Pir Sultan Abdal Vakfı Başkanı Murtaza Demir'in Alevilerin sorunlarını anlattığı söyleşi nedeniyle Radikal yazarı Neşe Düzel'in altı yıla kadar hapsi isteniyor.

İSTANBUL - Radikal'de her hafta 'Pazartesi Konuşmaları' yayımlanan Neşe Düzel, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir'le söyleşisinde 'Halkı mezhep farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa
açıkça tahrik ettiği' suçlamasıyla yargıç
önüne çıktı. Düzel savunmasında, "Sayın savcı, Alevi vatandaşlarımızın sorunlarını onlardan daha iyi bildiği kanaatinde mi?" diye sordu.
İstanbul 6 No'lu DGM'deki duruşmaya tutuksuz sanıklardan Radikal Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Hasan Çakkalkurt katılmazken, Neşe Düzel hazır bulundu. Aralarında Ahmet Altan'ın da bulunduğu bir grup gazeteci destek için DGM'ye geldi.
Savcıya iki soru
Savunmasına "Ben bir gazeteciyim" diye başlayan Düzel, gazeteciliğin toplumsal sorunların ortaya çıkarılmasını öngören bir meslek olduğunu vurguladı. Alevi vatandaşların sorunlarıyla ilgili Murtaza Demir'le röportaj yaptığını anlatan Düzel şöyle konuştu: "Görüşmemizde Demir, Alevi vatandaşların sorunlarını anlattı, haksızlıklardan ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bir tek Alevi olmamasından yakındı. Bu konuşmada kışkırtma değil, sorunların çözümlenmesi için dile getirilmiş bir yakınma vardı. Yargılanmamı isteyen sayın savcıya soruyorum: Alevi vatandaşlarımızın hiçbir sorunu olmadığı halde böyle yakınmaları dile getirdiklerini düşündüğü için mi benim yargılanmamı istiyor? Alevi vatandaşların sorunlarını onlardan daha iyi bildiği kanaatinde mi? Yoksa 'Böyle bir sorun vardır ama bu söylenmemelidir' diye mi düşünüyor?"
Mütalasını açıklayan savcı Ali Cengiz Hacıosmanoğlu ise 8 Ocak 2001 tarihli 'Alevi gençler teröre itiliyor' başlıklı söyleşide yer alan '1970'de ara rejim döneminde işkence görenler ve hapse atılanlar Aleviler oldu', 'Aleviler devlet dairelerine alınmıyor', 'Kimlikleri nedeniyle baskı görüyorlar, işsizlik oranı yüksek' şeklindeki ifadelerin suç olduğunu ve Düzel'in TCK'nın 312. maddesi uyarınca '2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Duruşma ertelendi.