DYH'nin vergi davasında Maliye reddi hâkim istedi

DYH'nin 826 milyon liralık vergi cezasının tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılması için açtığı davada Maliye 'reddi hâkim' istedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi

İSTANBU - Doğan Yayın Holding A.Ş, vergi/ceza ihbarnamelerinin bütün hukuki sonuçlarıyla ortadan kaldırılması için Halkalı Vergi Dairesi aleyhine açılan davada duruşmanın ertelendiğini açıkladı. Doğan Yayın Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, 1 Nisan 2002-31 Mart 2003, 1 Nisan 2003-31 Mart 2004, 1 Nisan 2004-31 Aralık 2004, 2005 ve 2006 hesap dönemlerine ilişkin olarak şirkete tebliğ edilen vergi ve ceza ihbarnamelerinin (826 milyon 100 bin 522 lira) terkini amacıyla, Halkalı Vergi Dairesi aleyhine açılan davada, Vergi Dairesinin “reddi hakim” talebinde bulunması nedeniyle bugün (dün) yapılması gereken duruşmanın, ileri bir tarihe ertelendiği kaydedildi.

Şimdi ne olacak?
Halkalı Vergi Dairesi’nin ‘reddi hakim’ talebi yine aynı mahkeme tarafından görüşülecek. Mahkeme yasadaki şartlarırn mevcut olduğuna karar verirse, hakkında reddi hakim talebi istenen hakim ayrılacak ve yerine yeni bir hakim atanacak. Reddi hakim talebinin kabulü için gerekli şartlar arasında güvensizlik belirtilen hakimin karşı tarafa davayla ilgili öğüt vermiş ve yol göstermiş olması, aynı davada şahitlik yapmış bulunması var.
Hukukçulara göre adli davalarda devletin reddi hakim istemesi sıkça görülüyor. Ancak bölge idare ve vergi mahkemelerindeki davalarda ise reddi hakim talebinde genellikle ceza kesilen taraf reddi hakim istiyor. Bu tür mahkemelerde iki tarafın da reddi hakim isteyebileceğini belirten hukukçular ‘Ancak bu, sıkça görülmüyor. İsteyen genellikle ceza kesilen oluyor. Bu durumda dava süreci uzuyor’ dedi.

Axel: Gazete almayacağız
Alman medya şirketi Axel Springer’in, Frankfurt’taki merkezinden yapılan açıklamada Türk basınında adı geçen Doğan Gazetecilik’e ait gazeteleri alma niyetinin olmadığı belirtildi. Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “Türk medyasında adı geçen gazeteleri alma niyetimiz yok” dendi. Önceki gün bir günlük gazetenin internet sitesinde yer alan bir haberde, Doğan Grubu’nun Hürriyet dışındaki 5 gazetesini satmak için görüşmelerde bulunduğu; Milliyet, Vatan, Posta, Radikal ve Fanatik gazetelerinin Alman medya devi Axel Springer’e satılacağı belirtilmişti.

DYH: Haber doğru değil
İnternet sitesindeki haberin ardından Kamuyu Aydınlatma Platform’una yazılı açıklamada bulunan Doğan Yayın Holding A.Ş., “Doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklar nezdinde faaliyet gösteren bazı gazetelerin satıldığı yönündeki haberlerin” mevcut durum itibariyle gerçeği yansıtmadığını belirtti. Doğan Yayın Holding A.Ş., daha önce konuya ilişkin olarak yapılan açıklamalar dışında, kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek herhangi bir durum bulunmadığına dikkat çekti. (Radikal)