E-Devlet nedir? E-Devlet şifresi unutulduğunda yapılması gerekenler nelerdir?

E-Devlet nedir? E-Devlet şifresi unutulduğunda yapılması gerekenler nelerdir?
E-Devlet nedir? E-Devlet şifresi unutulduğunda yapılması gerekenler nelerdir?
E-devlet şifreniz ile yapacağınız online işlemler sayesinde mahalle muhtarlıklarına gitme dönemi geride kaldı. Tüm kamu işlemleriniz E-Devlet sistemi ile zaman kaybı yaşamadan tek bir şifre ile yapabiliyor.

E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlıyor. Kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle verimli bir şekilde sunuyor. Kişisel bilgilere erişim veya güvenlik gerektiren elektronik hizmetlere erişim için şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç duyuluyor.

E-DEVLET NEDİR?

E-Devlet projesi gelişen teknoloji ile birlikte vatandaşlarımızın devlet işlerini internet üzerinden yapabilmesini sağlayan bir projedir. Bu proje sayesinde vatandaşlar en kolay ve güvenli bir şekilde devlet hizmetlerine ulaşabiliyor. Artık her vatandaş birçok devlet işlemini online olarak ve sıra beklemeden dakikalar içerisinde kolayca yapabiliyor.

E-Devlet projesi sayesinde yapabileceğimiz işlemler; SGK hizmet dökümü, SSK prim sorgulama, Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER' e sorun hissettiğimiz herhangi bir konu hakkında elektronik posta ile sorabilir, askerlik işlemleri online olarak yapabilir, üniversite kaydı sorgulanabilir ve UYAP vatandaş giriş işlemlerini çok kolay bir şekilde yapılabilir.

 

E-DEVLET KAPISI NEDİR?

E-Devlet, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkânı sağlayan bir internet sitesidir. E-Devlet Kapısı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

 

E-DEVLET ŞİFRESİ ALMAK İÇİN:

E-Devlet şifrenizi ,üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu şahsi fotoğraflı kimliğiniz ile PTT müdürlüklerinden ve yetkili şubelerden 2TL karşılığında alabilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresi yurtdışında konsolosluklardan da temin edilebilirsiniz. Aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra yeni bir şifre belirlemeniz gerekecektir. Belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

ŞİFRE NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilir.

E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTULDUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre sıfırlama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre alınabilmektedir. Şifre sıfırlama hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz. Şifrenizi her kaybettiğinizde veya unuttuğunuzda 4TL karşılığında PTT şubesinden yeni şifrenizi alabilirsiniz.

E-DEVLET SORGULAMA

Tüm sorgulama işlemleriniz için https://www.turkiye.gov.tr/  sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.