E-Devlet şifresi nasıl alınır? (E-Devlet SSK sorgulama)

E-Devlet şifresi nasıl alınır? (E-Devlet SSK sorgulama)
E-Devlet şifresi nasıl alınır? (E-Devlet SSK sorgulama)
Devlet hizmetlerinin yurttaşlara iletilmesi amacıyla kurulan e-devlet sitesinde şifre almak çok kolay. Şifre almak, şifre değiştirmek ve şifrenizi unutmanız durumunda ne yapmanız gerektiğini haberimizden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlıyor. Amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle verimli bir şekilde sunmak. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz.

ŞİFRE NASIL ALINIR?

Şifrenizi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu şahsi fotoğraflı kimliğiniz ile PTT müdürlüklerinden ve yetkili şubelerden alabilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresi yurtdışında konsolosluklardan da temin edilebilir. Aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra yeni bir şifre belirlemeniz gerecektir. Belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

ŞİFRE ÜCRETLİ Mİ?

Şifrenizi ilk aldığınızda PTT tarafından işlem ücreti olarak 2 TL tahsil edilir. Daha sonra alacağınız her şifre için 4 TL tahsil edilir. Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir.

ŞİFRE NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

ŞİFRENİN UNUTULMASI DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre sıfırlama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre sıfırlama hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden:

-       Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak

-       Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek

-       Cep telefonuma gelecek kodu girerek

seçeneklerinden birini işaretleyip şifre sıfırlama yöntemlerinden birini belirleyebilirsiniz. Ayrıca“Giriş” alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi sıfırlayabilir, yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre sıfırlama hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre sıfırlama hizmetinden faydalanamamaktadır.

E-DEVLET SORGULAMA

Tüm sorgulama işlemleriniz için https://www.turkiye.gov.tr/ sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA

E-Devlet sistemine giriş yaparak, BAĞ-KUR sigortalısı olan vatandaşlar da uygulama üzerinden BAĞ-KUR borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir. BAĞ-KUR sigortası olan vatandaşlar SGK web tahsilat uygulaması üzerinde BAĞ-KUR borç sorgulaması için sorgu türü kısmında ‘4B sigortalı ödemeleri’ seçeneğini seçerek sorgu tipi kısmında yapacakları borç sorgulama tipini seçmeleri ve en son olarak BAĞ-KUR sicil numaraları ile sayfadaki güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir.

SGK GÜN SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gün sorgulama yapmak için sgk.gov.tr veya e-devlet sistemini kullanmanız gerekiyor. Gerekli kimlik bilgilerinizi ve vatandaşlık numaranızı kullanarak sgk.gov.tr adresinden şifresiz olarak  ssk gün sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ancak e-devlet sistemini kullanmanız halinde e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-devlet şifresi içinde herhangi bir PTT şubesine müraacat edip almanız gerekiyor. SSK gün sorgulama sayesinde şimdiye kadarki ödenmiş SSK prim gün sayınızı, primlerinizin kaç gün üzerinden ve hangi rakamdan yattığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede emeklilik hesaplamalarınızı da yaparken doğru bilgiler kullanmış olursunuz.

SSK Gün Sorgulama işlemlerinizi aşağıdaki sayfadan ya da sorgulama ekranından yapabilirsiniz: http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk

SSK gün sorgulama işleminizi ilgili sayfaya girdikten sonra T.C. kimlik numaranız, cilt numaranız ve doğum tarihinizi girerek hızlıca öğrenebilir, isterseniz diğer işlemleri de yapabilirsiniz.