E-Devlet'de şifre alma (E-Devlet sorgulama)

E-Devlet'de şifre alma (E-Devlet sorgulama)
E-Devlet'de şifre alma (E-Devlet sorgulama)
Devlet hizmetlerinin yurttaşlara iletilmesi amacıyla kurulan e-devlet sisteminde şifre almak çok kolay. Şifre almak, şifre değiştirmek ve şifrenizi unutmanız durumunda ne yapmanız gerektiğini haberimizden öğrenebilirsiniz.

 

E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkânı sağlıyor. Amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle verimli bir şekilde sunmak. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok elektronik hizmete aynı adresten ulaşabilirsiniz.

ŞİFRE NASIL ALINIR?

Şifrenizi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu şahsi fotoğraflı kimliğiniz ile PTT müdürlüklerinden ve yetkili şubelerden alabilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresi yurtdışında konsolosluklardan da temin edilebilir. Aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra yeni bir şifre belirlemeniz gerecektir. Belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

ŞİFRE ÜCRETLİ Mİ?

Şifrenizi ilk aldığınızda PTT tarafından işlem ücreti olarak 2 TL tahsil edilir. Daha sonra alacağınız her şifre için 4 TL tahsil edilir. Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir.

ŞİFRE NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

ŞİFRENİN UNUTULMASI VEYA KAYBEDİLMESİ DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre sıfırlama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre sıfırlama hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden:

-       Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak

-       Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek

-       Cep telefonuma gelecek kodu girerek

seçeneklerinden birini işaretleyip şifre sıfırlama yöntemlerinden birini belirleyebilirsiniz. Ayrıca“Giriş” alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi sıfırlayabilir, yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre sıfırlama hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre sıfırlama hizmetinden faydalanamamaktadır.

E-DEVLET SORGULAMA

Tüm sorgulama işlemleriniz için https://www.turkiye.gov.tr/ sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.