E.K'nın kabus gibi hikayesi: Hamile kaldı, kaçırıldı, bebeği satıldı

Eskişehir'de yetiştirme yurdunda kalan 17 yaşındaki E.K.'nin bir kişiden hamile kaldıktan sonra kaçırılıp bir evde alıkonulduktan sonra, doğan bebeğinin bir aileye satıldığı öne sürüldü.Olayla ilgili yakalanan 60 yaşındaki Güldane Ökten ile 47 yaşındaki kızı Sevgül Aktaş ve 30 yaşındaki oğlu Karaca Ökten tutuklandı.
Eskişehir Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı 100’üncü Yıl Kız Yetiştirme Yurdu’nda kalan E.K., bir yıl önce tanıştığı 17 yaşındaki S.E. ile bir eve gitti. İddialara göre S.E., E.K.’ye burada tecavüz etti. E.K., karnının büyümesi üzerine yurt görevlileri tarafından geçen Şubat ayında Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürüldü. Yapılan muayenesinde hamile olduğu anlaşılan S.E. yurt yetkilileri tarafından Eskişehir Kadın Sığınma Evi’ne gönderildi. E.K. ile ilişkiye giren S.E. de 20 Şubat 2009 tarihinde yakalanıp çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
İddialara göre E.K. kaldığı sığınma evinden izin alarak alışveriş yapmak üzere dışarı çıktığında tutuklanan S.E.’nin yakınları olan Güldane Ökten, Sevgül Aktaş ve Karaca Ökten tarafından kaçırılıp Kurtuluş Mahallesi’ndeki bir eve götürüldü. 3 aylık hamileyken kaçırılan E.K. 23 Ağustos 2009 tarihinde zorla alıkonulduğu evde doğum yaparak bir erkek bebek dünyaya getirdi. Erkek bebek Güldane Ökten, Sevgül Aktaş ve Karaca Ökten tarafından çocukları olmayan bir aileye para karşılığında satıldı.
E.K. ise 10 Ekim 2009 tarihinde zorla alıkonulduğu evden bir fırsatını bulup kaçtı. Polise giden E.K. olayı anlatarak şikayetçi oldu. Polisler Güldane Ökten, Sevgül Aktaş ve Karaca Özten’i yakaladı. Şüphelilerin kaldıkları evde yapılan araştırmada E.K.’nın parmak izlerine ve çarşafta kan izlerine rastlanıldı.
Gözaltına alınan Güldane Ökten ile kızı Sevgül Aktaş ve oğlu Karaca Ökten, E.K.’nin evlerinde kendi isteği ile kaldığını öne sürdü. Polis, satıldığı öne sürülen bebeğin bulunması için çalışma başlattı. ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak ve insan ticareti yapmak’ suçundan adliyeye sevk edilen Güldane Ökten, oğlu Karaca Ökten ve kızı Sevgül Aktaş çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Güldane Ökten’in dilencilik yaptığı belirtildi.Saadet KEFAL/ ESKİŞEHİR,(DHA)