e-öğretmenler geliyor

Bilgisayar kullanmasını bilmeyen öğretmenlik yapamayacak... Milli Eğitim Bakanı (MEB) Hüseyin Çelik, gelecek yıl öğretmen adaylarında 'bilgisayar sertifikası' şartı arayacaklarını söyledi.

ANKARA - Bilgisayar kullanmasını bilmeyen öğretmenlik yapamayacak... Milli Eğitim Bakanı (MEB) Hüseyin Çelik, gelecek yıl öğretmen adaylarında
'bilgisayar sertifikası' şartı arayacaklarını söyledi. Çelik, Microsoft'la işbirliği içinde kısa zamanda eğitim portalı hazırlayacaklarını da belirtti.
MEB ile Microsoft Türkiye'nin işbirliğinde başlatılan eğitim hamlesine ilişkin protokol dün basına tanıtıldı. Bakan Hüseyin Çelik, bakanlığın e-devlet projelerinde diğer kuruluşlara örnek olduğunu söylerken, yeni müfredata bilişim dersleri koyduklarını belirtti.
Bakan, hizmetiçi eğitimlerle öğretmenlere bilgisayar okur-yazarlığını öğretmeye çalıştıklarını ifade ederek, gelecek yıldan itibaren öğretmen atamalarında bilgisayar bilme koşulu arayacaklarını kaydetti. Üniversitelere geçen yıl bu yönde birer yazı gönderdiklerini belirten Çelik, bu yılı geçiş süreci kabul ettiklerini, ancak gelecek yıldan sonra atamalar için bilgisayar bilen öğretmenlerin başvurabileceğini söyledi. Çelik, bu eğitimin, formasyon sırasında öğretmenlere kazandırılabileceğini ifade etti.
MEB'in Microsoft'la ortaklığı konusundaki spekülasyonlara da yanıt veren Çelik, "MEB olarak firma bağımlılığımız yok. Bize güzel teklifler gelirse onları da değerlendiririz. Bill Gates ile iş ortaklığımız yok" dedi.
İşbirliği ne getirecek?
Microsoft, şu ana kadar 53 ülkeyle 'Eğitimde İşbirliği Anlaşması' imzaladı ve bu program için başlangıç olarak 250 milyon dolar ayırdı. Program, teknolojiye ulaşamayan öğretmenler ile öğrencilerin bu imkânlardan faydalanmasını amaçlıyor. Microsoft'un ortaklığıyla birlikte, öğretmen eğitimi hizmetleri, bilgiye erişim portalı altyapısı, eğitim karar destek sistemi, Microsoft IT akademi, yazılım teknolojilerine ulaşım ve
okullara bilgisayar bağışı kampanyası adı altında projeler hayata geçirilecek. Program şunları getiriyor:

  • Öğretmen eğitim hizmetleri projesiyle, MEB'e bağlı tüm öğretmenlere Microsoft Türkiye'nin desteğiyle uzaktan eğitim yöntemiyle bilgisayar eğitimi verilecek. Temel bilgiler, Windows ve Office Türkçe eğitim içerikleri, eğitim yönetim sistemi, ölçme-değerlendirme sistemi için gerekli yazılımları Microsoft MEB'e sunacak.
  • Bilgiye erişim portalı alt-yapısıyla, eğitimle ilgili tüm paydaşların uygulamalarına, bilgi ve internet servislerine ulaşılabilecek. Öğretmenler deneyimlerini bu portal üzerinden paylaşabilecek.
  • Eğitim karar destek projesiyle bakanlık bünyesinde bilgi teknolojilerini kullanmak, veri deposu oluşturmak ve doğru kararlar almak amacıyla 'karar destek sistemi' oluşturulacak.
    Bilgisayarlar okullara
  • Microsoft IT akademi ile ilk ve ortaöğretim öğrencileri ve öğretmenleri Türkçe içerikli programlarla eğitilecek. Microsoft,
    okulların ve öğretmenlerin gerekli yazılım teknolojilerine ulaşmasını sağlayacak. Ayrıca okullara bilgisayar bağışı kampanyası başlatılacak.
  • Eğitimde İşbirliği Anlaşması sayesinde öğretmen ve öğrenciler bilgisayara ulaşacak. Öğretmen-öğrenci-veli iletişimde olacak.