E-postalar 'meçhule' mi gidiyor?

'Sanat ve Hayat dergisine elektronik posta (e-posta) gönderen okurlar, bir süre sonra 'Mesaj gönderdiğiniz kullanıcının mail kutusu doludur' mesajıyla karşılaştı.

İSTANBUL - 'Sanat ve Hayat dergisine elektronik posta (e-posta) gönderen okurlar, bir süre sonra 'Mesaj gönderdiğiniz kullanıcının mail kutusu doludur' mesajıyla karşılaştı. İddiaya göre mesaj, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Müdürlüğü'nden geliyordu. Bu durum, Emniyet'in dergiye gönderilen e-postaları kendisine yönlendirdiği şeklinde yorumlara yol açarken, Emniyet iddiaları yalanladı.
Sanat ve Hayat dergisine görüşlerini e-posta yoluyla aktarmak isteyen okuyucular, bir süre sonra ilginç bir e-postayla karşılaştı. Okuyuculara 'İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü' imzasıyla gelen mesajda, "Mail göndermek istediğiniz kullanıcının mail kutusunda boş alan kalmamıştır. Kullanıcıyla irtibata geçerek, mail kutusunu boşaltmasını öneriniz" deniyordu. Bu durum, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün e-posta adreslerini kendisine yönlendirdiği ancak posta kutusunun dolması üzerine e-postaların gönderene geri döndüğü yorumlarına yol açtı.
'İletişim engellendi'
Sanat ve Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hacı Orman, uygulamayı Emniyet'in 'nazik engellemesi' diye değerlendirerek iki haftadır büyük zorluklar çektiklerini söyledi. Hacı Orman, derginin mail kutusunun boş olduğunu, Emniyet'in iletişimi engellemek için böyle bir yola başvurduğunu öne sürdü. Emniyet Müdürlüğü açıklamasında ise şöyle denildi:
"Son zamanlarda mevcut bilgisayar sistemlerimize 'spam yayıcı virüslerden' bulaşmış ve bizim posta sunucumuz kullanılarak internet üzerindeki binlerce
e-posta kullanıcısına tarafımızdan gönderiliyormuş gibi e-posta yollanmaktadır. Kurumumuzla e-posta iletişimi olmayan vatandaşlarımızın resmi web adresimiz olan www.iem.gov.tr uzantılı mail'leri anti virüs yazılımı olmadan kesinlikle açmamaları, silmeleri gerekmektedir."
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ufuk Çağlayan ise, şunları söyledi:
"Dışarıdan e-posta servis sağlayıcısının güvenliği kırılarak, mail'ler başka yere yönlendirilebilir. Veya yönlendirme yapmadan da e-postalar henüz ağ üzerindeyken müdahale edilerek kopyası alınabilir. Yani birisi böyle bir virüs hazırlamış da olabilir. Emniyet'in böyle bir yola başvuracağını sanmıyorum."
(anka, Radikal)