E tipinde isyan çıktı: 1 ölü

Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde rahatsızlanan bir mahkûmun hastaneye sevk edilmemesi nedeniyle başlayan isyan operasyona gerek kalmadan bastırılırken, isyana karşı çıkan cinayet hükümlüsü Ahmet Çaktı, arkadaşlarınca boğularak öldürüldü.

ANTALYA - Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde rahatsızlanan bir mahkûmun hastaneye sevk edilmemesi nedeniyle başlayan isyan operasyona gerek kalmadan bastırılırken, isyana karşı çıkan cinayet hükümlüsü Ahmet Çaktı, arkadaşlarınca boğularak öldürüldü.
Siyasi tutuklu ve hükümlünün bulunmadığı, 1010 kişinin kaldığı Antalya E Tipi Kapalı ve Yarıaçık Cezaevi'nin B-8 koğuşunda kız kaçırma suçundan yatan Ahmet Savaş, önceki gece rahatsızlandığını söyleyip hastaneye sevkini istedi. Muayenede sevke gerek görülmeyince Savaş'la aynı koğuşta kalan 16 mahkûm, dün sabaha karşı saat 03.30'da isyan başlattı.
'Yanlış yapıyorsunuz'
Cinayet ve gasp suçundan hükümlü mahkûmlara, aynı koğuşta kalan Ahmet Çaktı karşı çıktı. "Yanlış yapıyorsunuz" sözlerine kızan isyancılar, Çaktı'yı önce dövdü, sonra da boğarak öldürdü.
İsyancılar, kapıların arkasına ranza ve dolapları yığarak barikat kurdu ve güvenlik güçlerinin içeri girmesini engelledi. Çaktı'nın cesedini dışarı çıkaran isyancılar, koğuştaki eşyaları ateşe verdi.
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, başsavcı Osman Vuraloğlu ve diğer yetkililer cezaevine gelirken, olayı televizyonlardan duyan çok sayıda mahkûm yakını da cezaevi önünde toplandı. Saat 08.00'den itibaren operasyon hazırlığı başlatılırken, beton duvarları kırmak üzere kompresörler getirildi.
Olay yerine çok sayıda jandarma ve robocop timi sevk edildi, polis de cezaevi çevresinde önlem aldı. Cezaevi önüne çok sayıda itfaiye aracı ve ambulans yığıldı.
Operasyon hazırlığı üzerine saat 11.00 sıralarında başsavcı Vuraloğlu ve İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Güder'le konuşmayı kabul eden mahkumlar, kendilerine bir zarar gelmeyeceği sözünü aldıktan sonra isyana son verdi. Devlet hastanesi morgundaki otopside, ordudan atıldığı belirtilen eski subay Çaktı'nın darp edildikten sonra ip ya da telle boğularak öldürüldüğü saptandı.
İsyanın perde arkasında, organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan 'Drej Ali' lakaplı Ali Yasak'a yakınlığıyla bilinen Celal Tanrıkulu'nun adamlarıyla cezaevindeki bir grubun hâkimiyet savaşının yattığı öne sürüldü. C-2 Koğuşu'ndaki mahkûmlar arasında 30 Mart 2004'te çıkan kavganın isyanın ilk sinyali olduğu belirtildi. Kavgada, Mehmet Yılmaz adlı mahkûm şişlenmişti.