Ebe kapanın elinde kalır!

Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Hacıömer Köyü'ne atanan ebe, görev yerini yerinde bulamadı!

ERZURUM - Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Hacıömer Köyü'ne atanan ebe, görev yerini yerinde bulamadı! Mesaisi için 33 kilometre yol tepen ebe, 'şimdilik' ev ev dolaşarak görev yapıyor.
Tekman, sosyoekonomik gelişmişlik yönünden sondan üçüncü ilçesi. Köyleriyle birlikte nüfusu 26 bine ulaşan ilçeye ocak ayından itibaren sözleşmeli sağlık personeli atanmaya başlandı. Böylece 26 bin nüfuslu ilçe bir pratisyen doktora kavuşmuş oldu. Bu arada 120 haneli Hacıömer Köyü'ne de sözleşmeli bir ebe gönderildi.
15 Ocak'ta Hacıömer Köyü'ne gelen ebe Gül Akbulut, daha önce sağlık ocağı olan binanın 1990'lı yıllarda jandarma karakolu olduğunu öğrendi. Bunun üzerine Akbulut'un geceleri Tekman ilçesinde kalması, gündüzleri 33 kilometre ötedeki Hacıömer Köyü'ne gitmesi formülü bulundu.
İlçeden sağlık materyalleri temin eden Akbulut, evlerde çalışmalar başlattı. Hacıömer köylüleri ise "Ebemizi sağlık ocağı yok diye başka yere göndermeyiz. Ona layık olan bir bina ve lojmanı biz yaparız" sözünü verdi.
Öte yandan Hacıömer'e beş kilometre mesafedeki Çevirme Köyü halkı "Bizim hem sağlık ocağımız hem de lojmanımız var. Ebeyi bize gönderin" diye isyan etti. Çevirme Köyü'nde 10 yıldır boş olan ve dört ay önce dikiş-nakış kursuna tahsis edilen sağlık ocağı onarılıyor. Tekman Kaymakamı Kasım Yekeler, ebenin inşaat tamamlanınca Çevirme Köyü'nde çalışacağını ve çevre köylere de hizmet götüreceğini belirtti.
(aa, dha)