Ebru Gündeş'in 'tarih değiştiren' tadilatı haber olunca fark edildi

Ebru Gündeş'in 'tarih değiştiren' tadilatı haber olunca fark edildi
Ebru Gündeş'in 'tarih değiştiren' tadilatı haber olunca fark edildi
Rıza Sarraf'ın Ebru Gündeş'e hediye alıp neredeyse yeniden yaptırdığı Boğaz kıyısındaki yalıdaki 'tadilat' iddiaya göre hiç denetlenmedi. İki tarihi yalının siluetini değiştiren tadilatı Koruma Kurulu bile tadilatı pazar günü yayınlanan haberlerle fark edebildi.

RADİKAL - İşadamı Rıza Sarraf (Reza Zarrab), Kanlıca sahilinde toplam üç yalıdan oluşan Mehmet Arif Bey Yalıları’ndan ikisini 2011 yılında eşi Ebru Gündeş’e doğum hediyesi olarak aldı. Yalıların tapusu Ebru Gündeş adına çıkarıldı. Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine göre Sarraf ailesi, Osmanlı döneminde inşa edilen ve 1970 yılında ikinci derece tarihi eser olarak tescil edilen yalılarda geçtiğimiz yıl tadilat çalışması başlattı. İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, yapının orjinalini inceledikten sonra tadilat projesine onay verdi. Proje daha sonra Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne gitti.
3 KATTI, 4 OLDU!


Ancak, tadilat tamamlandığında her iki yalının da silueti tamamen değişmişti. Yalının biri, yüksekliği değiştirilmeden 3 kattan 4 kata çıkarılmıştı. Diğer yalıda da önemli değişiklikler vardı.
Yalının eski ve yeni halini gösteren fotoğraflar, pazar günü Sözcü gazetesinde manşetten yayınlandı. Haberin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girerek tadilat projesine onay veren İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan bilgi talep etti. Kurul da denetimden sorumlu Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden projenin dışına çıkılıp çıkılmadığı konusunda bilgi istedi.


İNCELEME YAPILACAK


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın devreye girmesinin ardından, Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri önümüzdeki günlerde yalıya giderek inceleme yapacak. Tadilat projesinin dışına çıkıldığı tespit edilirse, "Ebru Gündeş Zarrab" hakkında 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu’na muhalefetten işlem yapılacak. Bu durumda denetimden sorumlu Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri hakkında da soruşturma açılabilecek.