Ece okumak istiyor ama bürokrasi çare bulamıyor

Ece okumak istiyor ama bürokrasi çare bulamıyor
Ece okumak istiyor ama bürokrasi çare bulamıyor

Ece Yıldız?ın hayatı bir yılda iki kez altüst oldu: İlki kanser teşhisi konulduğunda. İkincisi eğitimi sonlandığında. FOTOĞRAF: NESRİN COŞKUN / DHA

Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu eğitim çağındaki çocukların tamamını ‘okullu’ yapabilmek için bir yandan kampanyalar düzenlerken; ‘Evde eğitim yönergesi’ni iptal edip yenisini çıkarmayınca sekiz yaşındaki Ece’nin hayatını altüst etti. Kanser tedavisi gören sekiz yaşındaki Ece iptal edilen yönetmelik nedeniyle okulsuz kaldı.
Okula gidemeyen kızı için eve öğretmen talebinde bulunan baba Ali Rıza Yıldız, “Bir yandan her çocuk eğitim görsün isteniyor, diğer yandan eğitim talep edenler reddediliyor. Üstelik kızımın evde eğitimini sürdürmesi ona çok iyi moral kaynağı da olacaktı. Maalesef mevzuat hazretlerinin altında kaldık” dedi.
Ece, İzmir’in Menderes ilçesinde oturan 31 yaşındaki Nurgül Yıldız ile özel bir şirkette çalışan 36 yaşındaki Ali Rıza Yıldız’ın kızı. Ece geçen yıl ocak ayına kadar Konak’taki Ülkü İlköğretim Okulu’na gidiyordu. Ece’nin altı aylık bir de kız kardeşi var, Ela.
Aile, Ece’nin kulağının arkasında çıkan bir beze ve ardından gelen ‘Lenfoblastik lösemi’ (lenf kanseri) tanısıyla sarsıldı. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ne yatırılan Ece’ye kemoterapi tedavisine başlandı. Saçları dökülmesine karşın neşesinden hiçbir şey kaybetmeyen Ece, altı ay kaldığı hastanenin ilköğretim okuluna devam etti.
Erken teşhis sayesinde tedavisine erken başlanan Ece hastaneden ‘evde ilaç tedavisine devam etme’ ve ‘okula gitmeme’ şartıyla gönderildi. Nasıl olsa Milli Eğitim’in çocuklara sağladığı hizmet sayesinde evine öğretmen gelecekti. Ancak Ece’nin hayalleri bir türlü çıkmayan yönergenin kurbanı oldu.
Ece üzgün, baba Ali Rıza Yıldız da öyle:
“Kızımın tedavisi evde sürüyor. Kaydını Süleyman Çevik İlköğretim Okulu’na yaptırdık. Ancak okula gitmesi yasak olduğu için evimize 45-50 adım uzaklıktaki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verip, kızımın evde eğitimden yararlanmasını istedim.7 Ekim’de verdiğim dilekçeye henüz yazılı yanıt alamadım ama ilgili yönergenin Mart 2009’da iptal edildiğini, bu nedenle eve öğretmen uygulamasının kalktığını söylediler. Beni Buca Rehberlik Araştırma Merkezi’ne (RAM) yönlendirdiler. RAM’dan kızımın evde eğitim görmesinin uygun olduğuna dair rapor verildi, ama yetkililer ortada yönerge olmadığı gerekçesiyle öğretmen görevlendiremeyeceklerini söyledi. Sayın Bakan Nimet Çubukçu’dan okumak isteyen kızımın sesini duymasını istiyorum. Bu olanak yaratılırsa kızımın morali daha yüksek olacak, bu da tedavisini olumlu etkileyecek. ”
Evde annesiyle, kendi kendine öğretmencilik oynayan, resimler yapıp odaların kapısına asan Ece’nin hayalleri büyük: “Okuyup onkoloji bölümünde çocuk doktoru olmak istiyorum. Beni öğretmensiz, arkadaşsız bırakmayın.”
Menderes İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Kaçan, “Çocuk ortada kaldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gezici öğretmenler vardı, sorduk onlar da yok. Biz de  durumuna üzülüyoruz. Ama imkânlar el vermiyor” dedi.