Ece Su'nun ölümü: Feribot kaptanı serbest, İDO üzgün

Ece Su'nun ölümü: Feribot kaptanı serbest, İDO üzgün
Ece Su'nun ölümü: Feribot kaptanı serbest, İDO üzgün
İstanbul'da dün, 5 yaşındaki bir çocuğun canına mal olan feribot kazasıyla ilgili olarak gemi kaptanı dahil 3 kişi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. İDO'dan yapılan açıklamada ise "Olayla ilgili soruşturmalar sürüyor, üzüntümüz büyük" denildi.

İSTANBULİstanbul’da dün, 5 yaşındaki bir çocuğun canına mal olan feribot kazasıyla ilgili olarak gemi kaptanı dahil 3 kişi sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Gemi kaptanına yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Kaptan Erkan Atalay İm'in de aralarında bulunduğu 3 kişi, bugün savcılıkta, kazaya ilişkin ifade verdikten sonra, 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçlaması ve tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

İDO: ÜZÜNTÜMÜZ BÜYÜKTÜR

İstanbul Deniz Otobüsleri'nden (İDO) yapılan açıklamada ise olay hakkındaki teknik ve adli soruşturmanın devam ettiği belirtilerek, Ulaştırma Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu üyelerinin bugün İstanbul’a geldiği ve İstanbul Liman Başkanlığı ile birlikte tahkikatlarına başladığı vurgulandı. Ayrıca konuya ilişkin olarak Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturmasının da devam ettiği belirtildi.

İDO açıklamasında, "İDO olarak elimizde bulunan tüm bilgi ve görüntüleri yetkili makamlara teslim etmiş bulunuyoruz. Resmi incelemenin tamamlanmasının ardından inceleme sonuçlarını kamuoyuna açıklayacak ve raporun gereklerini yerine getireceğiz. Yaşanmış olan kazadan ve yolcumuzun ölümünden dolayı üzüntümüz büyüktür" denildi.

Sirkeci'de, 5 yaşındaki bir çocuğun ölümü, 1'i ağır 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan arabalı vapur faciasına ilişkin soruları yanıtlayan bir İDO yetkilisi, dün, araçların arabalı vapura bindikleri alanı kaydeden kamera sistemlerinin olmadığını söylemiş, ancak bugün Sirkeci iskelesinde kaydedilen görüntülerde vapurların o kazanın yaşandığı kapak üstünü gözleyen kameralarla donatıldığı görülmüştü.

(Ezgi ÇAPA - Yaşar KAÇMAZ - Fatma AKSU / DHA)

 

 

Ece Su son yolculuğuna uğurlandı