Ece, 'Yapay Zekâ' ekibinde

Sabancı Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Ece Kamar'ın ABD'deki Harvard Üniversitesi'nin 'Yapay Zekâ Grubu'na yaptığı doktora başvurusu kabul edildi. Kamar, eylülde tam burslu eğitimine başlayacak.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği öğrencisi 22 yaşındaki Ece Kamar'ın ABD'deki Harvard Üniversitesi'nin 'Yapay Zekâ Grubu'na yaptığı doktora başvurusu kabul edildi. Kamar, önümüzdeki eylül ayında tam burslu olarak Harvard'da eğitime başlayacak.
Bornova'da oturan emekli öğretmen Adalet Kamar ile emekli kimya mühendisi Tuncel Kamar'ın kızı Ece, Anadolu liseleri, fen liseleri ve üniversite giriş sınavlarında ilk 100 arasına girme başarısını göstermişti. Ece Kamar'ın Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği'ni dört ay sonra 4.00 üzerinden 3.93 gibi yüksek bir not ortalaması ile bitireceği öğrenildi.
Mülakat için gitti
İnternetten başvuru yaptıktan sonra ABD'ye giderek Harvard Üniversitesi'ndeki öğretim görevlileriyle bağlantıya geçtiğini belirten Ece şunları anlattı: "Girdiğim mülakatlar çok sıcak geçti. O güne kadar yaptığım projelerim hakkında bilgi aldılar. Sabancı Üniversitesi'nde ağırlıklı olarak yapay zekânın bir kolu olan doğal dil işleme üzerine çalıştım. Ayrıca resim, video ve data işleme ile ilgili projeler yaptım. Mülakatlarda projelerimle oldukça ilgilendiler. Beni Yapay Zekâ Bölümü'nde eğitim alan diğer öğrencilerle de tanıştırdılar. Dünyada yapay zekâ konusu henüz yeni yeni gelişen bir bilim dalı. Yapay zekâ bilgisayarın ya da bilgisayar denetimli bir makinenin, genellikle insana özgü nitelikler olduğu varsayılan akıl yürütme, anlam çıkarma, genelleme ve geçmiş deneyimlerden öğrenme gibi yüksek zihinsel sürelere ilişkin görevleri yerine getirme yeteneği olarak tanımlanabilir. Doktora programı 4-6 yıl
arasında değişiyor. Ancak ben Harvard Üniversitesi'ndeki eğitimimi tamamladıktan sonra ülkeme geri dönmek ve yapay zekâ üzerine kendi ülkemde çalışmak, hizmet etmek istiyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7429757429750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.