Ece yaşam savaşı veriyor

Ece yaşam savaşı veriyor
Ece yaşam savaşı veriyor

19 yaşındaki Ece Turhan, ikinci ameliyatını geçirdi. Olaya karışanlarınsa hepsi serbest. FOTOĞRAF: HALUK ATALAY

Taksim'de sinema önünde beklerken başına cam blok düşen Ece, yoğun bakımda

İSTANBUL - Akşamüstleri iğne atsan yere düşmez bir kalabalıkla kaplanan İstiklal Caddesi’nde, en  bilindik buluşma noktalarından biri olan ‘AFM’nin önünde’ beklerken başına 7.5 metrekarelik cam düşen Ece Turhan, yaşam savaşı veriyor.  Kafatası kırılan,beyninde ödem oluşan 19 yaşındaki Ece, dün ikinci ameliyata girdi.
Balıkçılık malzemeleri satan baba İhsan Turhan ve arkadaşlarıysa gün boyu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin bahçesinde ‘iyi bir haber’ bekledi. Olaydan yara almadan kurtulan Sibel Gençtürk ise şaşkın: “Arkadaşlarımızla kapı önünde duruyorduk. Üzerimize bir şeyin geldiğini farkettik. Çekilmeye çalıştık, ancak cam parçaları geldi. Bomba patladı zannettik. Yardıma gelenler bizi hastaneye götürdü. Arkadaşımın durumu çok ağır.”
İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Ece önceki gün akşamüzeri AFM sinemalarının önünde arkadaşlarıyla buluşmuştu. Grup aniden düşen cam bloğun altında kaldı. Tadilat çalışması yapan işçilerin düşürdüğü anlaşılan cam, ‘bomba’ etkisi yarattı. 
Ağır yaralı Ece, arkadaşları tarafından birkaç yüz metre ötedeki Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırıldı.  Kafatasında kırık ve beyninde ödem oluşan Ece, 2.5 saatlik ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı. Dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilerek ikinci kez ameliyat daha geçirdi. Genç kızın hayatı tehlikeyi atlamadığı belirtildi.
Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi’nden geçen yıl mezun olan Ece Turhan, son sınıfta Avrupa Birliği’nin ‘Commennius Waternet’ projesi kapsamında üç arkadaşıyla Hollanda’ya gitmiş ve ‘Küresel ısınma ve susuzluk’ konusunda sunum yapmıştı. Hayali Çevre Mühendisi olmak. 

AFM: O kat bizim değil
AFM’den dün yapılan açıklamada, AFM’nin binanın sadece giriş ve bodrum katlarında faaliyet gösterdiği hatırlatıldı, üst katlarla hiçbir ilgisi olmadığı vurgulandı. Olayın ardından tadilatla bağlantılı olarak gözaltına alınan altı kişiden  dördü savcılıkta, ikisi de mahkemede ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.  (Radikal)