Ecevit: ABD'den karargah talebi gelmedi

Başbakan Ecevit, ABD'den muhtemel bir operasyonda savaş karargahının Türkiye olmasına ilişkin bir talep gelmediğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit, ABD'nin Afganistan'a yapacağı olası askeri operasyonunda savaş karargahının Türkiye olmasına ilişkin bir talep gelip gelmediği sorusuna, "Hayır" yanıtını verdi.
TBMM'ye gelişinde gazeteciler tarafından karşılanan Ecevit, bir gazetecinin, "Hava sahasının ABD'nin kullanılmasına ilişkin olarak imzaya açılan kararname ne zaman Çankaya Köşkü'ne gönderilecek" sorusuna, "Henüz görüşemedik arkadaşlarla" karşılığını verdi. Ecevit, "Komuta üssünün Türkiye'de olmasına ilişkin bir talep geldi mi" sorusunu ise "hayır" diye yanıtladı.

HAVA SAHASI KARARNAMESİ İMZAYA AÇILDI

ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin hava sahasını ABD'ye kullandırmasına ilişkin kararnamenin imzaya açıldığını bildirdi.
Yılmaz, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu yanıtlarken, söz konusu kararnamenin Meclis'e gelmesine gerek olmadığını söyledi. Yılmaz, kararnamenin imzalanması için Cumhurbaşkanı'na da gönderileceğini sözlerine ekledi.

Bir gazetecinin, Türkiye'nin komuta merkezi olarak kullanılmasına ilişkin ABD yönetiminden bir teklif gelip gelmediğine ilişkin sorusunu da Yılmaz, "Böyle bir şey iletilmedi. Onlar kendi içlerinde değerlendiriyorlar" diye yanıtladı.

Yılmaz, böyle bir teklifin gelmesi durumunda tavırlarının ne olacağını soran gazeteciye de "Gelsin bir bakalım..." karşılığını verdi.