Ecevit doğum gününde anıldı

Ecevit doğum gününde anıldı
Ecevit doğum gününde anıldı
Mezarıbaşında Ecevit'i anan DPS Genel Sekreteri, "Biz de senin gibi iktidar olacağız" diye konuştu.

ANKARA - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, DSP Genel Merkezi yöneticileri ve çeşitli illerden gelen partililer tarafından doğum gününde kabri başında anıldı.

Genel Sekreter Hasan Erçelebi başkanlığında Devlet Mezarlığı'ndaki kabre çelenk bırakan partililer, mezara karanfil attı, ardından okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi.

Hasan Erçelebi, mezar başında Ecevit'e yönelik yaptığı konuşmasında, “Işığını bizden eksik etme, rahat uyu Sayın Başbakanım” dedi.

Erçelebi, şunları söyledi: “Sayın Başbakanım, değerli genel başkanım, sizin doğum gününüzde, örgütlerimizle, genel merkezimizle, çalışma arkadaşlarınız ve öğrenciler olarak huzuruna geldik. Siz dünyaya geldiğinizde Cumhuriyet yeni kurulmuştu. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacaktı, köylü yurdun efendisi olacaktı, halk, kul olmaktan çıkacak özgür yurttaş olacaktı. Siz bütün bunları özümseyerek büyüdünüz ve halk için bütün yurt sathında mücadele verdiniz. Atatürk 'ü en iyi siz yorumladınız. 'Laiklik, Cumhuriyet'in aşil topuğudur' dediniz, her türlü darbeye ve yasa dışılığa karşı koydunuz, halkımıza umut oldunuz, bakan, başbakan oldunuz, sizin zamanınızda çalışanlar pek çok ekonomik, sosyal ve siyasi haklar elde ettiler.”

“Biz de iktidar olacağız”
Konuşmasında Ecevit'in sağladığı bu hakların iktidara sahip olanlar tarafından birer birer geri alındığını öne süren Erçelebi, şöyle devam etti:

“Memurlar, işçiler emekliler meydanlarda hak arıyorlar; gençler işsiz, halk borçlandırıldı. Sizin bitirdiğiniz terör şimdi azdı, devleti ve halkı tehdit ediyor, her gün vatan evlatları, gençlerimiz, polisimiz, askerimiz, yurttaşımız şehit oluyor. Bütün komşularımızla kavgalı haldeyiz. Sizin çok başarılı olduğunuz, bölge merkezli dış politika terk edildi, komşularımızla aramızda savaş rüzgarları esmeye başladı. DSP var oldukça, Türkiye Cumhuriyeti payidar kaldıkça, senin düşüncelerinden aldığımız güçle ilkelerinin ve demokratik solun, özgürlüğün, demokrasinin, savunucusu olacağız. Biz de senin gibi iktidar olacağız, bunun için hiç yılmadan çalışacağız.”

DSP Genel Başkanı Masum Türker'in, İstanbul'daki programı dolayısıyla anma toplantısına katılamadığı öğrenildi. (aa)