Ecevit dönemi resmen sona erdi

Türk siyasetinin en önemli aktörlerinden olan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin 6. olağan kurultayında 47 yıllık siyasi yaşamına veda etti.
Ecevit son konuşmasında Kemal Derviş'i, CHP'yi ve AKP'yi eleştirdi. DSP'nin yeni lideri ise 840 oyun 576'sını alan Ecevit çiftinin adayı Zeki Sezer oldu.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi
İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Bülent Ecevit'in 47 yıllık siyasi yaşamına veda ettiği DSP 6. Olağan Kurultayı, Mustafa Özbek Kongre Salonu'nda dün yapıldı. Salona eşi Rahşan Ecevit'le gelen Ecevit, 'Halkçı Ecevit' sloganıyla karşılandı. Bu sırada partili ve delegeler gözyaşlarını tutamadı. Heyecanını gizleyemeyen ve sık sık dili sürçen Ecevit, konuşmasında ilk olarak hızlandırılmış tren kazası nediniyle AKP'yi eleştirdi.
DSP'yi, kendisi yasaklı olduğu için 'bir avuç yürekli arkadaşıyla' birlikte
Rahşan Ecevit'in kurduğunu anımsatan Ecevit, "Siyasal yaşamımın sonuna gelirken, Rahşan Ecevit'e demokratik sol kültüre özgün katkılarından dolayı teşekkürü borç bilirim" dedi. Bülent Ecevit, DSP'yi işçilerle birlikte kurmakla da övündü.
Kemal Satır ve Turhan Feyzioğlu'nun CHP'den ayrılma sürecini de anlatan Ecevit, şunları söyledi: "Birçok arkadaşımız CHP'den ayrıldı ve biz bölündük. Bölündükçe arındık, arındıkça güçlendik. Türkiye'nin en çetin dönemlerinde, CHP'nin oylarını yüzde 42'lere yaklaştırdık."
Hiç ödün vermeden doğru bildikleri yolda gittiklerini anlatan Ecevit, 3 Kasım 2002'de erken seçim yapılmasaydı, her şeyin farklı olacağını savundu. Ecevit, başbakanlığı döneminde ekonominin başına getirdiği CHP Milletvekili Kemal Derviş'e atıfta bulunarak, "Belli ki yanlış yaptık; ABD'den getirdiğimiz uzman arkadaşımız sayesinde erken seçime gidildi" dedi.
Köy-kentleri unutmadı
Ülke nüfusunun yüzde 40'ının köylü ve yoksul olduğunu vurgulayan Ecevit sözlerini şöyle sürdürdü:
"Başbakan, hastanede yatarken beni ziyaret etti. Abdullah Gül'le birlikte geldiler. Başbakan'a, Köy-kent olayını anlattım. 'Bu olayı ciddiye alırsanız, hem Türkiye hem siz kurtulursunuz' dedim. 'Ciddiye alacak mısınız?' dedim, 'ciddiye alacaklarını' ifade etti ama bir daha ses çıkmadı."
Terörü bitirmekle övündü
Türkiye'ye kazandırdıkları bir başka hizmetin de PKK'nın başını yakalamak ve bölücü terörün hızını kesmek olduğunu anlatan Ecevit kendi hükümetleri döneminde 'çürüttükleri' terörün şimdi hızlandığını belirterek ABD'yi suçladı:
"Bizim dönemimizde, Güneydoğu Anadolu politikasını ABD değil, Türkiye belirlemeye çalışıyordu. Şimdi terör yeniden başlıyor. Bunun başta gelen nedeni, müttefikimiz, dostumuz olduğunu söyleyen, öyle de olması gereken ABD'dir."
CHP'ye Atatürkçülük uyarısı
Ecevit, Deniz Baykal'ın liderliğindeki CHP'ye de şu sözlerle yüklendi:
"Bir partimiz, sanki Atatürk kendi mallarıymış gibi, sanki Atatürk'ün başlattığı devrimlerin anahtarı kendisindeymiş gibi davranmaktadır. O zaman halkı soğutuyorlar kendilerinden. Kim bizden daha Atatürkçü'dür,
kim bizden daha devrimcidir? Ama biz Atatürk'ü anlayarak, onun isteklerini herkesten daha iyi yapıyoruz. Benim eski partim olan CHP'nin de bu konuyu iyi düşünmesini dilerdim."Popstar adayı gibi uğurlandı!
  • Altı adayın genel başkanlık için yarıştığı DSP 6. Olağan Büyük Kurultayı, Bülent Ecevit'in siyasete vedasının gölgesinde kaldı. Duygusal görüntülere sahne olan kurultayda Ecevit, Popstar yarışmasından elenenler için söylenen 'Bu Gece Son' şarkısıyla uğurlandı. DSP'liler Ecevit'in veda konuşması sırasında ağladı.
  • Ecevit'in konuşmasından önce, yaklaşık 20 dakika süren veda belgeseli, dev ekranlardan salona yansıtıldı. Belgeselde Ecevit'in 50 yıllık aktif siyasi yaşamının ilk günlerinden başlayarak, bugüne kadar geçen süreç anlatıldı.
  • Mavi ve beyaz renklerin hâkim olduğu salonda, kürsünün sağında Türkiye ve KKTC bayrakları ile DSP flaması, solunda ise Atatürk, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Ecevit posterleri yer aldı. DSP'liler, Ecevit'in sitem ettiği Kemal Derviş'e 'Seni tarih affetmeyecek' ve
    'Tarih DSP'yi bölenleri affetmeyecek' dövizleriyle gönderme yaptı. Delegelere, içinde Ecevit'in taktığı şapkalardan bir tane şapka, Ecevit'in
    dev posteri ile başta Fikret Bila'nın 'Phoenix' ve 'Ankara'da Irak Savaşları' olmak üzere Ecevit'lerle ilgili kitaplar dağıtıldı.
  • Ecevit, Erdal İnönü'den sonra kendi isteğiyle genel başkanlığı bırakan ikinci sosyal demokrat lider oldu. Erdal İnönü de SHP Genel Başkanı'yken kendi isteğiyle siyaseti bırakmış ve kurultayda genel başkanlığa aday olmamıştı.
  • Tüzük değişikliğiyle parti meclisi üye sayısı 40'tan 60'a çıktı. Başkanlık ve örgüt kurulu oluşum ve çalışma ilkeleri yeniden belirlendi.