Ecevit: Görev belli değil

Başbakan Ecevit, Afganistan'a gönderilecek 90 kişilik özel birliğin, hangi görevleri yerine getireceği konusunda kesin bir karar verilmediğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit, Sürekli Özgürlük Harekatı'na destek vermek için Afganistan'a gönderilecek 90 kişilik özel birliğin, hangi görevleri yerine getireceği konusunda kesin bir karar verilmediğini söyledi.
Ecevit, ABD'nin Afganistan harekatına destek vermek için 90 kişilik özel birliğin gönderilmesine karar verilmesinin ardından gazetecilerle bir bilgilendirme toplantısı yaptı.
90 kişilik özel harekat grubunun subay ve astsubaylardan oluştuğunu belirten Ecevit, bu grubun, Afganistan'ın Kuzey bölgesinde görevlendirileceğini ve ABD birlikleriyle yakın işbirliği içinde olacağını söyledi.
Ecevit, "Koşulların zorlamaları ne getirir bilemeyiz, askerlerimiz bu görev sırasında istenmeyen durumlarla karşılaşabilirler" dedi.
Başbakan Ecevit, "ABD'ye verilecek desteğin ardından ortaya bir güvenlik sorunu çıkabilir mi" sorusuna ise "Olumsuz durumları olabildiğince askeri seviye de tutmaya çalışacağız" diye yanıtladı.
Operasyona katılacak askerlerin çok kısa bir sürede bölgeye harekat edeceğini belirten Başbakan Ecevit, askerlerin komutası konusunda henüz karar verilmediğini belirtti. Ecevit, ayrıca operasyona ABD ve Britanya'nın yanı sıra Avustralya ve Kanada'nın da katılacağını sözlerine ekledi.
Başbakan Ecevit, terör konusunda bugün önemli bir adım atıldığını ifade ederek, terörizmin bütün çağların en büyük tehlikesi olduğunu vurguladı. Terörizm ile mücadelenin zor ve pahalı olduğuna işaret eden Ecevit, uluslararası dayanışmanın önemli ve Sürekli Özgürlük Harekatı'na katkının doğal bir görev olduğunu söyledi.

EN TEHLİKELİ ODAK TALİBAN REJİMİ

Meclis'in hükümete, yurtdışına asker gönderme, yabancı ülkelerin askeri unsurlarının Türkiye'de bulunmasına ilişkin "geniş yetki" verdiğini anımsatan Ecevit, ''En tehlikeli odak, Taliban rejimi ve bu rejimin çağdışı uygulaması. Taliban'ın çağdışı uygulaması öncelikle Orta Asya, bölge ve dünya için tehdit oluşturuyor'' diye konuştu.

EKONOMİK YARDIM

Başbakan Ecevit, "Operasyona yapılacak bu desteğin ardından Türkiye'ye ekonomik bir yardım verilecek mi" sorusuna ise "böyle bir yardımın ardından müttefiklerimizden bir yardım istemeyi içimize sindiremedik" karşılığını verdi.

ATATÜRK DE ASKER GÖNDERMİŞTİ

Büyük Önder Atatürk'ün, 1930'larda, Afganistan'a subay göndererek,bu ülkeye katkıda bulunduğunu anlatan Başbakan Ecevit, ancak bu ülkenin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyet işgaline uğramasının bu katkıyı durdurduğunu belirtti. Bu gelişmeler yaşanmamış olsaydı, Afganistan'ın çağdaş ve laikliği benimsemiş bir ülke olacağına inancını dile getiren Ecevit, bugün yaşananların bu fırsatı yeniden yakalamaya imkan tanıyabileceğini kaydetti.

TÜRKİYE DE İHTİYAÇ DUYABİLİR

NATO Anlaşması'nın 5. maddesinin işletilmesi konusunda Türkiye'ninüzerine düşen görevi yerine getirdiğini vurgulayan Başbakan Ecevit, ilerde, Türkiye'nin de bu maddenin işletilmesine ihtiyaç duyabileceğini söyledi.

TERÖRİZMİN RAMAZAN'I YOK

Bir soru üzerine, "Terörizmin, Ramazan'ı, bayrağı, bayramı yok" diyen Ecevit, yapılan operasyonda halkın zarar görmeyeceğini kaydetti.
Afganistan'daki olayın, 'dinle etnik durumla ilgisi bulunmadığını, apayrı bir olay olduğunu' dile getiren Başbakan Ecevit, hiçbir ülkenin savaş istemediğine dikkati çekti.
Alınan her önemli kararın kendine özgü koşullarının bulunduğunu dile getiren Başbakan Ecevit, bu kararlara Kıbrıs Barış Harekatı'nı, Türkiye'nin NATO'ya girmesini ve Kore Savaşı'nı örnek verdi.
Ecevit, bir başka soru üzerine de terörizmle mücadelenin Türkiye açısından yaşamsal önem taşıdığını söyledi.