Ecevit: Polemik yok

Başbakan Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun Köykent Projesi'ni
eleştirerek kendisi hakkında...

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu'nun Köykent Projesi'ni eleştirerek kendisi hakkında söylediği, "21. yüzyılın başbakanı olamaz" sözlerini, "Ciddiyetten uzak" bulduğunu açıkladı. Ecevit dün katıldığı NTV'nin canlı yayınında Mumcu'nun sözlerine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:
"Koalisyonu olumlu etkilemez, ama bu konuda polemiğe girmek istemiyorum. Son derece ciddiyetten uzak bir demeçti bu. Mumcu bu Köykent kavramını aşağılarken, Dünya Bankası buna sahip çıktı. Dünya Bankası destekleyeceği müjdesini verdi. Benim için bu ifadeler yeterli."
Krediye özenli kullanım
Ecevit, Türkiye'nin IMF kredilerini özenli kullandığını söyledi. Başbakan Ecevit, "Bu özen sayesinde IMF'nin yeni bir 10 milyar dolarlık kredi vermesi aşağı yukarı kesinleşti. Bu Türkiye'nin paraları sorumlu kullanacağının güvencesinden kaynaklanan bir durum" diye konuştu.
Tasarruf önlemleri
Başbakan, tasarruf önlemleri kapsamında öncelikle bölge müdürlüklerinin kapatılacağını ifade etti. Ecevit, "Öteden beri bölge müdürlüklerinin gereksiz olduğu, yatırımları aksattığı kanısı yaygındı. Bunların hemen hemen hepsini kapatmak gerekiyor. Tasarruf tedbirleri her zaman üzücü olur; ama bunları yapmaya mecburuz" dedi.
'Bakan sayısında azalma seçimden sonra'
Ecevit, bakan sayısının azaltılmasına ilişkin de şunları söyledi: "Onun güçlükleri var. Bakan sayısının azaltılması artık önümüzdeki seçimlerden sonra. Aslında kaynak yaratma bakımından ciddi katkıda bulunacak bir önlem değil. Topyekûn bir düzenleme olursa başka."