Ecevit, üçüncü yılında 'ayrı törenlerle' anıldı

Ecevit, üçüncü yılında 'ayrı törenlerle' anıldı
Ecevit, üçüncü yılında 'ayrı törenlerle' anıldı

Devlet Mezarlığı?ndaki kabri başında iki ayrı törenle anılan Ecevit?i Zonguldaklı madenciler de unutmadı. FOTOĞRAF: Durmuş Sevindik / dha FOTOĞRAF: ECVET ATİK / AA

ANKARA - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, ölümünün üçüncü yıldönümünde mezarı başında iki törenle anıldı.
 Devlet Mezarlığı’ndaki ilk törene Rahşan Ecevit, KKTC’nin Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs gazilerinin de aralarında olduğu sevenleri katıldı. Ecevit’in mezarı başında DSP de ayrı bir tören düzenledi. DSP’nin törenine de eski genel başkan Zeki Sezer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı.
Ecevit için Meclis’te de anma yapıldı. Son günlerde demokratik açılım süreci nedeniyle sert tartışmalara sahne olan Genel Kurul’da iktidar ve muhalefet Ecevit konusunda ise uzlaştı. Eski DSP’li Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, Ankara Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı, MHP’li Osman Durmuş, CHP’li Hakkı Suha Okay, DTP’li Gültan Kışanak ve AKP’li Mustafa Elitaş Ecevit’i öven konuşmalar yaptı. 

Baykal: Ender görülen biriydi
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Ecevit’i anmak için yayımladığı mesajda, “Ecevit, hiç kuşku yok, siyasal yaşamamızda çok sık görülmeyen,  saygın, dürüst, onurlu bir devlet adamıdır ve düşünce ve duygu dünyamızda çok özel bir yere sahiptir. Onun sahip çıktığı bütün değerli ilkeler, örnek yaşam biçimi partimizin de ortak değerleri olarak yaşatılmaktadır” dedi. (Radikal)