Economist: THY'de ruj yasağı laikleri kızdırdı

Economist: THY'de ruj yasağı laikleri kızdırdı
Economist: THY'de ruj yasağı laikleri kızdırdı
İngiltere'de yayınlanan The Economist Dergisi, THY'nin hostesler için getirdiği kırmızı ruj ve kırmızı oje yasağının 'laik Türkler arasında kızgınlığa neden olduğunu' yazdı.

LONDRA - The Economist Dergisi, THY’nin hostesler için getirdiği kırmızı ruj ve kırmızı oje yasağının laik Türkler arasında kızgınlığa neden olduğunu yazdı.
İngiltere’de yayınlanan dergi, Türkiye ’de tartışmalara neden olan THY’nin kırmızı ruj ve oje yasağıyla ilgili olarak Türkiye’deki laiklerin AK Parti ’nin Atatürk ’ün aziz cumhuriyetini dinsel yönetime doğru sürüklediği kaygısı yaşadığını yazdı. 

Dergi, Avrupa’nın dördüncü en büyük havayolu şirketi olan THY’nin bu yasağı hosteslerin ‘daha duru ve sade bir görünüm’ sağlaması için getirildiği kırmızı ve koyu pembe yerine pastel renklerin tercih edileceğini açıklamasını aktararak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ‘kırmızı güzel bir renk, bayrağımızın rengi’ yorumuna yer verdi.
Yazıda, geçtiğimiz şubat ayında THY’nin kabin memurları için tasarlanan kostümlerden dolayı benzer bir tartışmayı alevlendirdiği belirtilirken iç hatlarda ve bazı dış seferlerde alkol servisinin yasaklanmasının da laik Türkleri kızdırdığı yorumu yapıldı. 

Yazıda ayrıca, "AK Parti iktidara gelmeden önce ülkeyi yöneten generallerin" dindarlığı dışarda tutmaya çalıştıkları ve baş örtülü kadınların üniversitere ve okullara alınmadığı aktarıldı.
THY’nin bir dönem servislerinin ve güvenliğinin zayıf olmasından dolayı ‘They Hate You’ (Senden Nefret Ediyorlar) şeklinde anıldığını yazan The Economist, AKP ’nin iktidara gelmesinden sonra çarpıcı bir şekilde geliştiğini ifade etti. Dergi, geçen yıl 39 milyon yolcu taşıyan havayolu şirketinin 219 yere uçtuğunu ve geçen yıl kalite ölçüm açısından Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçildiğini yazdı. (Gonca YAĞCI/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113235911323595

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "gurur duyalim" - keryil

  artik thy uc bes emekli pasanin degil milyarderlerin ve iktidarin yonetimindeki bir sirket. greve gitti diye calisanlarini kovan, halka acikca yalan soyleyen (hani icki yasagi lojistik bir sorun olarak baslamisti da en son guvenlik sorunu oldugunu soylemislerdi) bir sirketle mi gurur duyalim? calisanlarini rahatca kovabilsin diye aksamdan sabaha meclisten yasa gecirilecek kadar iktidarla sarmas dolas bir sirketle mi gurur duyalim? adamlar devlet destegiyle haksiz rekabet ediyor, rant elde ediyorlar. elbette thy gelisti ve genisledi, eskisiyle mukayese kabul etmez. ama bu bence kurumsal bir basari degil. bugun "begenmezseniz baskasiyla ucun" diyenler ortada adil bir rekabet oldugunu zannediyor olmalilar. veya en azindan thy sifirdan basladi, haliyle baskalari da bunu yapip rekabet edebilir zannediyorlar herhalde. ya da soyle soyleyeyim, "rekabet olsun" ninnisiyle ulkedeki butun altyapiya fiziksel ve kurumsal tekel haline getirip sonra ozellestirdigimiz turk telekom ne kadar "kurumsal basari" ve ne kadar "peskes" ise, tum ucus know-how'imizi, altyapimizi, ucaklarimizi ve personelimizi paket yapip ucuza sattigimiz, zamaninin ucus tekeli thy (ki halen devlet korumasindadir gordugumuz uzere) de o kadar basari ve/veya peskestir.

  Sayenizde efendiler - brotherlouie

  Bu ortaçağdan kalan kafaların sırtını bu kadar sıvazlamasaydınız bunlar başımıza gelmeyecekti. Ama size şunu belirtmekte fayda var. Bu ülkede yaşanan hukuksuzlukların ve rejimi yıkma girişimlerinin bedelini en fazla siz ödeyeceksiniz. Bu ülkenin kapıları sizlere kapandığında bakalım ortadoğu ve avrasya ya nasıl açılacaksınız?

  thy yi yönetenler. - lastikordek

  akp ve onun yönetimindeki kurumlarda özellikle kadına yönelik bu türden kapatma girişimleri ilginç nedenlere dayanıyor. kendileri de ifade ederken asıl niyetlerini gizlemeye çalışsalar da kişisel görüşlerinin ne kadar hastalıklı olduğunu anlıyoruz. özellikle thy içindeki akp kadrolaşması konuşulacağına bu türden laik kesini tedirgin edecek uygulamaların nedeni kadına bakışlarındaki sapıklığa dayanıyor. kırmızı ruj ve oje demek ki muhafazakar kesimde tahrik unsuru. cinselliğin tabu olarak görüldüğü toplumlara has bir davranış. nedense bizde dini değerlerin toplumsal yaşamda referans haline geldiğini görüyoruz. şeklen muhafazakar görünen ama içerikte çok fazla bastırılmış cinselliğe gönderme yapan hareketler bunlar. çünkü kırmızı ruj bu arkadaşları aşırı tahrik ediyor.

  Beğenmeyen binmez - Ukelaa

  Memlekette bir yığın havayolu şirketi var , beğenmeyen gider diğerleri ile uçar .

  Dogru yorum - mataman

  Kemalist darbeciler THY nin bir kac emekli Pasa tarafindan yönetildigi dönemleri özlüyor sanirim. THYile bugün geldigi yer itibariyle gurur duyalim