Economist: THY'de ruj yasağı laikleri kızdırdı

Economist: THY'de ruj yasağı laikleri kızdırdı
Economist: THY'de ruj yasağı laikleri kızdırdı
İngiltere'de yayınlanan The Economist Dergisi, THY'nin hostesler için getirdiği kırmızı ruj ve kırmızı oje yasağının 'laik Türkler arasında kızgınlığa neden olduğunu' yazdı.

LONDRA - The Economist Dergisi, THY’nin hostesler için getirdiği kırmızı ruj ve kırmızı oje yasağının laik Türkler arasında kızgınlığa neden olduğunu yazdı.
İngiltere’de yayınlanan dergi, Türkiye ’de tartışmalara neden olan THY’nin kırmızı ruj ve oje yasağıyla ilgili olarak Türkiye’deki laiklerin AK Parti ’nin Atatürk ’ün aziz cumhuriyetini dinsel yönetime doğru sürüklediği kaygısı yaşadığını yazdı. 

Dergi, Avrupa’nın dördüncü en büyük havayolu şirketi olan THY’nin bu yasağı hosteslerin ‘daha duru ve sade bir görünüm’ sağlaması için getirildiği kırmızı ve koyu pembe yerine pastel renklerin tercih edileceğini açıklamasını aktararak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ‘kırmızı güzel bir renk, bayrağımızın rengi’ yorumuna yer verdi.
Yazıda, geçtiğimiz şubat ayında THY’nin kabin memurları için tasarlanan kostümlerden dolayı benzer bir tartışmayı alevlendirdiği belirtilirken iç hatlarda ve bazı dış seferlerde alkol servisinin yasaklanmasının da laik Türkleri kızdırdığı yorumu yapıldı. 

Yazıda ayrıca, "AK Parti iktidara gelmeden önce ülkeyi yöneten generallerin" dindarlığı dışarda tutmaya çalıştıkları ve baş örtülü kadınların üniversitere ve okullara alınmadığı aktarıldı.
THY’nin bir dönem servislerinin ve güvenliğinin zayıf olmasından dolayı ‘They Hate You’ (Senden Nefret Ediyorlar) şeklinde anıldığını yazan The Economist, AKP ’nin iktidara gelmesinden sonra çarpıcı bir şekilde geliştiğini ifade etti. Dergi, geçen yıl 39 milyon yolcu taşıyan havayolu şirketinin 219 yere uçtuğunu ve geçen yıl kalite ölçüm açısından Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçildiğini yazdı. (Gonca YAĞCI/DHA)