Economist: Trabzon Aya Sofya'da İslamcılar kazandı

Economist: Trabzon Aya Sofya'da İslamcılar kazandı
Economist: Trabzon Aya Sofya'da İslamcılar kazandı
Trabzon'daki Aya Sofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmesini konu alan İngiliz Economist dergisi, "Fatih Sultan Mehmet de zaferini bugünün İstanbul'undaki Aya Sofya katedralini camiye dönüştürerek kutlamıştı" yorumunu yaptı.

Radikal.com.tr – Economist dergisi, ‘ Türkiye 'de din: Hristiyan geçmişi silmek’ başlıklı bir yazıda, Trabzon'daki Aya Sofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmesini ele aldı.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, Economist dergisi 5 Temmuz'da Trabzon Müftüsü'nün, Ramazan ayının ilk cuma namazını Aya Sofya'da kıldırdığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor;

"Namaz, İstanbul'u 1453'te Bizanslıların elinden alan Osmanlı Sultanı İkinci Mehmet'in Karadeniz'deki bu antik Yunan liman kentini 1462'deki fethinin sembolik bir yeniden canlandırmasıydı. İkinci Mehmet de zaferini bugünün İstanbul'undaki Aya Sofya katedralini camiye dönüştürerek kutlamıştı."
Trabzon'daki Aya Sofya'nın İstanbul'daki benzerinden daha küçük olduğunu belirten dergi, yine de deniz kenarındaki muhteşem yapıda göz kamaştırıcı duvar resimleri bulunduğunu ve Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edildiğini belirtiyor.

Economist, diğer Hristiyan eserlerinde olduğu gibi, Trabzon'daki Aya Sofya'nın da laikler ve İslamcılar arasındaki mücadelenin bir sembolü haline geldiğini söylüyor.


'İSLAMCILAR KAZANDI'
Dergi 16'ıncı yüzyılda camiye dönüştürülen yapının, daha sonra başka şekillerde kullanılmasının ardından 1964'te müzeye dönüştürüldüğünü hatırlatıyor. Yazı şöyle devam ediyor.

"Ama yerel bir mahkeme, Türkiye'nin tarihi camilerinden sorumlu kamu kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Aya Sofya'nın kuruma ait olduğu ve Kültür Bakanlığı tarafından yasadışı bir şekilde işgal edildiği iddiasını kabul edince, 2013'te İslamcılar son raundu kazanmış oldu. Karar, aşırı milliyetçi görüşleri nedeniyle kötü bir şöhrete sahip olan kentte şaşırtıcı bir tepki yarattı. Yerel bir tarihçi, 'Mesele Hristiyan geçmişi silip, Osmanlıcılığı canlandırmak' diyor. Mahallenin muhtarı Zeki Bakar da, 'Trabzon'da yeterli sayıda cami var. Yarısı da boş. Ne gerek var' diye ekliyor. Aya Sofya'nın camiye dönüştürülmesine karşı bir dava da açıldı. Ama yine de, ılımlı İslamcı AKP hükümeti dönüşümü Ramazan'a yetiştirdi. Yerdeki zarif mozaiklerin üstü kırmızı bir halıyla kapatıldı. Orta kubbe'nin altındaki perdeler ve çadırlar ibadet eden Müslümanları 'günah' baba, oğul ve kutsal ruh resimlerinden koruyor. Bir zamanlar antik heykellerle dolu olan yeşil bahçeye, abdest alınması için plastik tabureler ve parlak çelik musluklar konuldu.'


'İSTANBUL'DAKİ AYA SOFYA KAYGILARI ABARTILI'
Economist, Vakıflar Genel Müdürlüğü Bölge Başkanı Mazhar Yıldırımhan'ın şikayetleri 'propaganda' diyerek umursamadığını belirtiyor. Ancak uzmanlara göre bu dönüşümün trajik olduğu ve kaçınılmaz olarak yapıya zarar vereceği vurgulanıyor. Courtauld Sanat Enstitüsü'nden Antony Eastmond'ın 'İznik'teki Aya Sofya'nın kaderini yakından takip edecek gibi görünüyor' dediği belirtiliyor.

Dergi tüm bunların İstanbul'daki Aya Sofya'nın 'sırada' olduğu kaygılarını körüklediğini vurguluyor. Yazı şöyle sona eriyor;

“Bu kaygılar abartılı. Restorasyon çalışmaları AKP'nin on yıllık iktidarında devam etti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapının kaderiyle ilgili kaygıları reddetti. Ama yine de Yıldırımhan bu dönüşüm arzusunu da saklamıyor ve çok sayıda Müslüman'ın da bu arzuyu paylaştığını söylüyor. Yıldırımhan, 'Sultan böyle buyurmuştu. Bizde bütün kayıtları var' diyor.”


  http://www.radikal.com.tr/1143512114351223

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fetih zihniyeti - Sağlam Kaya

  Bu ülkede Hristiyanlığın izlerini silmek için yöneticilerimiz her türlü çabayı gösteriyorlar. Hani hoş gürü, Hani her dine saygı Irkçı zihniyele önce bu ülkede yaşayan azınlıkların ( daha önce azınlık değillerdi ) canlarına, mallarına sardırdılar, Zorunlu göce zorladılar. Şimdide tek tük kalan Kiliseleri gasp ediyorlar. Üstelik Bunu yapan resmi kurumlardır. 1960 yılından başlayarak Gavur dediğiniz Almanya?ya göç eden Müslümanların ve Müslüman Türk vatandaşlarımızın kurdukları 2600 adet cami derneği şuan faaliyettedir. Orda bazı kilise binalarını Müslümanlar belediyeden talepte bulunduklarında Belediye cami olsun diye onay verdi. Bir kilisenin cami olmasını onaylamıyorum. Bu haberi gecen yıllarda gazetelerde okuduk. Bizdeki duruma bakın üç beş tane tarihi kilise kalmış onlarda camiye çevriliyor. Üstelik Türkiye?de şuan mevcut seksen binden fazla cami varken Ben bunu yapanları kınıyorum başkasının malını gasp edip ibadet yeri yapmak ayrıca Haram

  Fatih burda olsa - noname99

  Fatih' ferman vermiş, demişki ?...Ben ki Sultan Mehmed Han'ım, halkımın tamamına ve devletimde üst düzeyde bulunanlara málum olsun ki, işbu fermanımla Bosna rahiplerine lûtfumu arttırıp yeri ve göğü yaratan Allah'ın hakkı için. .. Bu kişilerin yaşadıkları yerlere ve kiliselerine kimse mani olmayacak, sıkıntı vermeyecek ve herkes yerinde kalacaktır. En başta yüce hazretim bulunmak üzere vezirlerimden ve kullarımdan ve halkımdan hiç kimse bu kişilere, canlarına, mallarına ve kiliselerine taarruz etmeyecek, onları incitmeyecek; yabancıların buraya yerleşmek üzere gelmelerine karşı çıkılmayacaktır. Yukarıda bahsi geçen kişiler için himmet buyurup lûtfettiğim bu fermanımda yazılı olanlara muhalefet etmeyenler bana iyi bir şekilde hizmette bulunmuş ve emirlerime uymuş olacaklardır... Bence Fatih burda olsa o kiliseye camiiye cevirenler için hiç hoş olmazdı.

  Modern Cehalet - semapost

  Buyrun, kendi topraklarimizin kulturu ve tarihiyle bir turlu hesaplasamadigimizin, farkliyi icimize sindiremedigimizin bir ornegi daha. Insan saniyor ki zaman ilerledikce ve savaslardan uzaklastikca, biraz daha kultur egitimle insanlar daha saygili, daha anlayisli, daha merakli olacak. Nerde? Ulke, her gecen gun daha fazla bolunuyor, gunluk sorunlar ve ayiplardan kurtulmak icin tarih masallarimizla ovunmeyi yegliyoruz, acaba bu arada aklimiza hic dusuyor mu o ovundugumuz imparatorluk gecmisimiz bizim aslinda bal gibi somurgeci bir ulke oldugumuzu? Somurgeci bir imparatorluk oldugumuzu? Daha birkac ay once, Ani sehrine Ermeni sehri dememek icin bir vali ya da devlet memuru, ust duzeyden biri, allem etti kallem etti efendim cok katmanli gecmisi tarihi var falan filan dedi, saydi doktu bildigi bilmedigi halklari, ama Ermeni demedi, sanki buyuk basariymiscasina. Halkini hala daha boyle uyutup, oy toplayan, kazan kaynatip zil takan boylesine sorumsuz, dunyadan uzak, olsa olsa ancak kendi kumesinde barinabilen, ve o kumesi de hic mi hic kendine dar bulmayan dumduz yassi kafali korkunc bir toplum, ulke yolunda mi ilerliyoruz?

  yazik ki ne yazik - p76

  bu yapinin niye inatla camiye donusturuldugu asagida yapilan yorumlardan belli: hosgorusuzluk, gorgusuzluk, asagilik kompleksi, bilgisizlik, insaliktan nasibini alamamislik ne ararsan var. birisi istanbuldakinin de cami olmasi icin dua eder. neden? eline ne gececek, bundan ne kazancin olacak, icinin yaglari mi eriyecek, sana pratik hicbir faydasi yok bunun. nedir bu kompleks kardesim? otekisi balkanlarda bir suru cami kiliseye donusturuldu simdi ben de aynisini yapiyorum diyor. baska bir yerde caminin kilise olmasini istemiyorsun da bunu niye yapiyorsun o zaman. bu nasil bir ruh halidir? buna zavallilik denir; bak benim ecdadimin eseri bu, ayasofya da benim mirasim, hristiyanlik da benim tarihimin bir parcasi onu da oyle korur yuceltirim demek varken. otekisi ekonomist niye ekonomi yazmiyor diyor. belli hayatinda hic economist okumamis. adamlarin yayin politikasini bile bu belirleyecek. komplo teorisyeni zehir hafiye hemen omuz vermis: hmm birseyler kivilcimlandiriliyor. vallahi bravo hemen yakaladin. baska biri hemen firsati kacirmamis inonuye bindirmis, camileri ahir yapti! asli var midir yok mudur bilmez; simdi basbakani oyle diyor ya; on sene once sen boyle bir sey desen vallahi kafani kirar ayni yorumcu. allah hepinize akil fikir versin.

  bu resmen - pispor

  islam dinine bir hakarettir çünkü islam asla başka din ve ibadethanelerine böyle davranmaz eğer biz islama hoşgörü dini diyorsak tüm inanç ve ibadethanelere saygı göstermeliyiz. o zaman başka inanç ve dinlerde islama hoşgörü ile bakar bana göre aya sofyayı camiye çevirmek islama terstir o zaman ben şunu anlarım islam o kadar fakir düşkün ve miskin ki kendine bir cami yapamayacak zavallı bir durumda

  Statü Kaybediyor - 850ahmet

  Fatih Sultan Mehmet orayı fetih ediyor.O zamanki dünya hukukuna göre fetih eden haklıdır.İstediğini yapar.Ayni tarihlerde de Hiristiyanlar Endülüsü fetih ediyorlar.Bu haberi yazan dilin sahibi Trabzonl'a Endülüsü bir kıyasla ne görür acaba.Bu gün İspanya'da bir tane minare yokken Anadolu'da cemeati olan bir çok kilise işlevine devem etmektedir. Trabzon'daki fetih camisini camilikten çıkaran anlayış yanlıştı.Doğru olan oranın Cami olarak devam etmesiydi ki aslına dönüşmüş.Bu haberi yazan vatandaş 1908 de İzmir' den daha fazla müslüman ve Osmanlı olan Atina veya Selanik'i gördü mü.Bırakın cami olarak devam eden tarihi yapı olarak kalan bir şey göerbilir mi?Fetih camisini aslına cevirenleri tebrik ediyor ve kısa zamanda Büyük Ayasofya olan İstanbul'daki camininde aslına dönmesi için dua ediyorum.

  BÜYÜTMEYE GEREK YOK - ymurad

  Büyütmeye gerek yok bence, kilisenin duvarlarından ikonaları kazırsın veya kiliseyi yıkıp yerine bir cami yaparsın olur biter. Anadoluda, ermenilerden ,rumlardan kalan yüzlerce kilise ahır oldu zamanında.bu da olur biter.No stress