Eczacı-SGK kavgası uzlaşmayla bitti

Eczacı-SGK kavgası uzlaşmayla bitti
Eczacı-SGK kavgası uzlaşmayla bitti

SGK Başkanvekili Fatih Acar (sağ üstte), ?Eczacılarla tek tek anlaşmaya engel yok? derken TEB Başkanı Çolak, ?Tehdide boyun eğmeyiz? yanıtı verdi. FOTOĞRAF: ZAFER AKPINAR / AA

İlaç krizi, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Eczacılar Birliği'nin restleriyle tırmandı. SGK eczanelerle tek tek 'e-sözleşme' yapılacağını açıkladı, TEB 'Tehdide boyun eğmeyiz' dedi. TEB'in bakanlarla görüşmesinden uzlaşı çıktı

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) arasındaki ilaç alım protokolü restleşmesi dün doruk noktasına ulaştıktan sonra gece uzun görüşmeler sonucunda çözüldü. SGK Başkanvekili Fatih Acar’ın, TEB’in protokolü  dün itibarıyla imzalamaması halinde, bugünden itibaren eczacılarla tek tek sözleşme yapılacağını açıklaması ve TEB Başkanı Erdoğan Çolak’ın “Tehdide boyun eğmeyiz” yanıtıyla vatandaşlar tedirgin oldu. Ancak TEB’in Sağlık?Bakanı Recep Akdağ ve ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le yaptığı görüşmeler sonrasında uzlaşı sağlandığı açıklandı.
Muayene ücretlerinin eczanelerde tahsil edilmesi, eczanelerin SGK’lı hastalara verdiği ilaçların parasını kurumdan daha erken tahsil etmek istemesi, provizyon sisteminde sıkıntı yaşanması gibi sorunların bir an önce çözülmesi için uzun süredir tepki gösteren ve çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışan TEB, uzlaşma sağlanamayınca, çareyi sigortalıların serbest eczanelerden ilaç almasını sağlayan sözleşmeyi feshetmekte bulmuştu.
TEB, 1 Şubat’ta sözleşmesiz döneme girileceğini ve vatandaşın bu tarihten itibaren ilacının parasını cebinden ödeyeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine SGK, TEB ile anlaşma yapılamaması halinde tek tek eczacılarla sözleşme imzalanacağını açıklamıştı. 19 Ocak 2009,  SGK’nın ilaç alım protokolünün imzalanması için TEB’e tanıdığı son gündü.

 ‘TEB,?çık aradan!’
Acar, dün sabah saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyerek, eczacılarla, eczacı iskontosu, provizyon sistemi, avans ödemeleri, muayene katılım payı ve kâr oranları konusunda ilerlemeler kaydettiklerini söyledi. Acar,  bu iyileştirmeler çerçevesinde 14 Ocak’ta TEB’le yaptıkları toplantıda büyük ölçüde uzlaşma sağladıklarını ancak TEB’in protokolün imzalanması için belirlenen 17 Ocak günü anlaşmadan vazgeçtiğini belirtti. TEB’i her defasında süreci uzatmakla ve üzerinde anlaşmaya varılan metni imzalamamakla suçlayan Acar, TEB’in anlaşmayı imzalamaması halinde SGK’nın eczacılarla tek tek internet üzerinden üç yıllık elektronik sözleşme imzalayacağını duyurdu.
Acar, “Eczacılarımızla bir sorunumuz asla olmamıştır, bundan sonra da olmaz, biz elektronik imzaya geçilmesi durumunda tüm eczacılarımızın bu konuya son redece sıcak bakacağını da ifade etmek istiyorum” dedi.
Acar, eczacılarla tek tek anlaşma yapmanın önünde hiçbir yasal engel olmadığını savunarek, “Türk Eczacılar Birliği Yasası’nın 39’uncu hükmü, TEB’in eczacılar adına bizimle sözleşme yapabileceğine ilişkin bir yetki maddesidir, onun dışında kurum olarak bizim daha önce olduğu gibi eczacılarımızla bire bir anlaşma yapabilmek için herhangi bir hukuki engel bulunmamaktadır. Hukuk müşavirliğimizin bu konudaki görüşü açık ve nettir. Eczacılarla bir sorunumuz olmadığı için uygulamaya katılım konusunda da hiçbir endişemiz yok” diye konuştu.
TEB Başkanı Çolak ise SGK Başkanı Acar’ın açıklamasının hemen ardından yönetim kuruluyla toplandı. Çolak, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, SGK ile son 10 gün süren görüşmeler sonucu hazırlanan metnin bir gece yarısı değiştirilerek kendilerine gönderildiğini anlattı. Çolak, şöyle devam etti:
“SGK’nın, gece yarısı değiştirdiği protokolü?‘Gelin bunu bu şartlarla imzalayın’ olayı bizim açımızdan yeterli bir neden değildir. Eczacılarımız da bu konuda gereken yanıtı kendilerine verecektir. Bu işler tehditle yürümez. Burada 70 milyonun sağlığı söz konusudur. Bürokrasiyle bu sorunun çözülmeyeceğini düşünüyoruz. Siyasetin çözmek için adım atmasını bekliyoruz. SGK ile anlaşılan noktalar protokole yansımadı. SGK kaos yaratmak istiyor.” 

‘Bizde imza namustur’
Çolak, 31 Ocak 2009 tarihine kadar sağlık ve ilaç hizmetinin süreceğini belirterek, şöyle devam etti: “Onun için bir güne tıkayıp, ‘ya bunu imzalarsınız, ya imzalamazsınız’ olgusu bizim için bir tehdittir. Türk Eczacıları Birliği böyle bir tehdide boyun eğemeyecektir. SGK’nın tek tek eczacılarla anlaşma uygulamasına 22 bin eczacımız dilekçeyle olumsuz yanıt vermiştir. Biz de imza namustur.”
51 eczacı odası başkanı ise akşam yayımladıkları ortak bir deklarasyonla 24 bin eczacı adına TEB’in imzasını taşımayan hiçbir protokole izin vermeyeceklerini bildirdi.

Son dakikada çözüm
TEB yönetimi, restleşmenin ardından, SGK’yla arasındaki sorunun çözümü için akşam saatlerinde önce Sağlık?Bakanı Akdağ’la görüştü. TEB Başkanı Çolak, Akdağ’ın kendilerine olumlu yaklaştığını, görüşmenin iyi geçtiğini açıkladı ve ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’le bir araya geldi.
TEB heyeti, Bakan Çelik’le dört saatten fazla süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler sonunda, uzlaşmaya varılarak, indirimli ilaç uygulamasının devam etmesine karar verildi. (Radikal)
***
Eczacıları tedirgin eden iki konu
Eczacılar,  SGK ile imzalanacak protokole iki çekinceleri nedeniyle soğuk:

Avans konusu: SGK, eczacıların hastalara verdiği ilaç bedellerini 60 gün içinde ödemeyi ‘resmen’ taahhüt ediyor. TEB ise bunun resmi bir zemine oturmadığına dikkat çekerek, bu taahhü-de uyulmadığında hiçbir yaptırım olmamasının 60 günü belirsiz bir şekilde uzatacağını savunu-yor. 60 günlük sürenin ilaçları üç ay vadeyle satın alan eczacıların sermayesinin yarısına
denk geldiğine dikkat çeken TEB, süre uzaması halinde de eczacıların kapanma tehlikesiyle
karşı karşıya kalacağına dikkat çekiyor.

Sıralı reçete konusu: Eczacılar hastanelerde çeteleşmenin önüne geçebilmek için yatan hastaların reçetelerinin TEB tarafından sıralı dağıtımını istiyor. SGK Başkanı Acar, Rekabet Kurulu’nun bu uygulamayı Rekabet Yasası’na aykırı bulduğuna dair SGK’ya yazı gönderdiğini, konunun yargının gündeminde olduğunu ve hukuki süreç tamamlanmadan bu konuda adım atılamayacağını belirtiyor. TEB ise söz konusu Rekabet Kurulu kararının yürürlüğünün ‘kamu yararı’ gerekçesiyle Danıştay tarafından durdurulduğunu gerekçe göstererek sıralı reçete uygulamasının devamında ısrar ediyor.