Eczacılar eylemde, kepenkler kapalı

Eczaneler bugün kepenk kapatıyor; nedeni ilaçtaki indirim. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ilaç firmalarıyla anlaşma sağlandığını açıkladı ama eczacılar eylemde kararlı.
Eczacılar, 700 kalem ilaçta yapılan iskontonun yüzde 11'den 24'e çıkarılması kararı yüzünden mağdur olacaklarını belirtiyor.

Çalışma bakanı Dinçer ise dün yaptığı açıklamada, ilaç firmalarıyla stoktan kaynaklanan zararların karşılanması konusunda anlaşma sağlandığını belirtti.

Dinçer, buna rağmen kepenk kapatan eczane olursa sözleşmelerin feshedileceğini söyledi.

Türk Eczacılar Birliği ise bugünkü gazetelere verdiği tam sayfa ilanda "Teker teker kapanacaktık hep beraber kapattık, bugün kapattık yarını bilmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Vatandaşın mağdur olmaması için bugünkü nöbetçi eczanelerin sayısı artırıldı.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) anlaşmanın eczacılar görmezden gelinerek ilaç sanayicileri ve bakanlık arasında imzalandığını belirtti ve "Sayın Bakan'ın yaptığı stok zararlarının karşılanacağı, bunun imza altına alındığı açıklaması, eczacıların sorununun ancak çok küçük bir kısmına çözüm olabilirdi. Ancak stok zararlarını karşılamaya 'söz veren', 'imza atan' o aynı ilaç sanayicileri son beş yıldır konuyla ilgili genelgeler, genel yazılar olmasına rağmen, kamu emirlerine uymamakta direnmektedir. Stok zararlarımız çözülse bile, eczacıların temel talebi, fiyat düşüşlerinden kaynaklı erimenin telafisi olarak kalmaya devam edecektir" açıklamasını yaptı.

İEİS'ten açıklama

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ise ilaç fiyatlarındaki yeni düzenlemeyle oluşacak fiyat düşüşlerinin, eczacıların yanı sıra ecza depoları ile üretici ve ithalatçı firmaları da çok büyük oranda etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Yeni düzenleme doğrultusunda ilaç fiyatlarında en fazla yüzde 34 düşüş olduğu belirtilen açıklamada, birçok ilacın fiyatının yasal olarak alabileceği azami değerin zaten altında bulunduğu için ortalama fiyat düşüşünün yüzde 20-25 civarında olmasının beklendiği bildirildi.

Açıklamada, "Bu düşüşler, global krizin de etkisiyle kamu maliyesinin yaşadığı zorlukları aşmak amacıyla, kamu otoritesinin yapmak zorunda kaldığı radikal düzenlemelerden kaynaklanmaktadır. Fiyat düşüşlerinin, eczacılarımızı olduğu gibi ecza depolarımız ile üretici ve ithalatçı firmalarımızı da çok büyük oranda etkilemesi kaçınılmazdır. Türkiye'de ilaç fiyatları, AB ülkelerinin çok gerisindedir. Söz konusu düzenlemeyle fiyatlar daha da düşürülmüş olacaktır" denildi.

Eczacıların uğrayacağı ciro kaybına da değinilen açıklamada, ciro kaybının telafisine yönelik talep edilen "meslek hakkı" ödemelerine sektör olarak itirazlarının olamayacağı, ancak bu hakkın ilaç endüstrisi tarafından karşılanmasının beklenmemesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, eczanelerdeki ilaç stoklarına ilişkin ise kararname doğrultusunda fiyat değişikliklerinin, gerek artış gerek düşüşlerde, 45 gün sonra yansıtılacağı, böylece eczacı, depocu ve firmalara gerekli hazırlıkları yapmaları için süre tanınmış olacağının altı çizildi.

Yeni düzenlemenin 18 Eylül 2009 tarihinde yayımlandığı, yeni fiyatların ise bugün yürürlüğe gireceği dile getirilen açıklamada "Bu hükümle, eczacılarımıza stoklarını eritebilmeleri için 76 gün gibi bir süre tanınmıştır. Buna rağmen, 4 Aralık'ta eczacılarımızın raflarında kalan stokların fiyat farkını ilaç firmaları karşılayacaklarını bildirmiştir" denildi.