Eczaneler kepenk kapattı

Eczaneler kepenk kapattı
Eczaneler kepenk kapattı

Beyoğlu?nda Tünel?den Taksim Meydanı?na yürüyen eczacılar ?Meslek hakkımızı istiyoruz?, ?Vatandaşın cebinden, eczacının emeğinden tasarruf olmaz? dövizleri taşıdı. FOTOĞRAF:MUSTAFA ÖZDABAK / DHA

Eczane raflarındaki ilaçların fiyatları düşerken yükün kendi sırtlarına yüklendiğini söyleyen eczacılar eylemdeydi

İSTANBUL/ANKARA -  Hükümet ile ilaç üreticileri arasında varılan anlaşma dolayısıyla ilaç fiyatları dünden itibaren düştü. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın verdiği bilgiye göre eczaneden ilaç alan vatandaşın açısından ortalama yüzde 20-25 oranında olacak düşüş, dünden itibaren geçerli olurken, indirimin faturasının ‘zaten güç durumda olan eczacılara kesileceğini’ savunan eczaneler kepenk kapattı.
Eyleme katılım yurt genelinde çok büyük olurken, sayıları üç katına çıkmasına karşın Ankara’daki nöbetçi eczanelerde yığılmalar oldu. Nöbetçi eczaneler, ilaçları yeni (indirimli) fiyatlardan sattılar, ancak sayım yapan ilaç depolarının tebliğde bulunan ilaçları göndermemesi nedeniyle hastaların sıkıntı yaşadığı ifade edildi.
Sıhhiye’deki nöbetçi eczane Öztürk Eczanesi’nin sahibi Eczacı Cafer Öztürk anlattı:
“Depoların gönderemedikleri ilaçlar nedeniyle vatandaş sıkıntıya girdi. Bizim elimizdeki stokların da sayımını istediler. Saydık, bildirdik. Elimizde olan ilaçları, vatandaş mağdur olmasın diye zararına da olsa verdik. Ancak, depolardan ilaç gelmedi, bu nedenle birçok ilacı veremedik.”
Öztürk Ankara’da yılbaşından bu yana 720 eczanenin kapandığını, bir eczanenin çarkının dönmesi için aylık 50 bin lira ciro yapması gerektiğini,  küçük yerlerde ise bunun mümkün olmadığını vurguladı.
İstanbul’daki eczacılar da kepenk kapatma eylemine büyük ölçüde uydu. Normalde günde 150 eczanenin nöbetçi olduğu İstanbul’da eylem nedeniyle nöbetçi sayısı 400’ü aştı. Eczanelerin camlarına ‘Eczaneler can çekişiyor’, ‘Bugün kapalıyız yarını bilmiyoruz’, ‘Teker teker kapanacaktık, hep beraber kapattık ‘ yazıları asıldı. 

Milletvekili açtı, eşi kapattı
Malatya’da ilginç durum yaşandı. AK Parti milletvekili, Öznur Çalık’ın sahibi olduğu eczane dün açıktı. Çalık’ın eczacı eşi Kenan Çalık’ın ‘Sıhhat Eczanesi’ ise kepenk kapatıp hükümeti protesto etti. (Radikal, dha)

Eczacılar ‘yeni eylemler olabilir’ diyor
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak: 11-13 Aralık’ta TEB Büyük Kongresi toplanıyor. Bu kongre, hükümet, herhangi bir adım atmazsa gerekli radikal tedbirleri alacaktır. 
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan: Eczacılar ilaç fiyatlarındaki düşüş nedeniyle raflarındaki mevcut ilaçlar için oluşan sermayelerinin erimesine karşı korunmasız bırakıldı. Eczacılar fiyat düşüşüne değil, zararlarının karşılanmamasına karşı. İlaç firmaları ve SGK kendi arasında uzlaşmış, burada yine eczacılarımız gözden çıkarılmıştır. Kepenklerimizi tamamen kapatmamak için kepenk kapatma eylemine gidildiğini belirtmek isteriz. 

‘Pazar yüzde 20 oranında daralacak’
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör: AKP Hükümeti’nin, SSK’lıları serbest eczanelere yönlendirdiği 2005 yılından itibaren yaşadığımız bin bir soruna ek olarak son aldığı mali tedbirlerle binlercemiz kapanma noktasına geldik. Tüm yurtta hizmet veren 24 bin eczaneden neredeyse yarısı tasfiye noktasına geldi. Süreç, 2004’te çıkarılan İlaç Fiyat Kararnamesi ile başladı. İlaç fiyatları bu kararnameyle dövize endekslendi. 2004’ten itibaren fiyatlar düşmeye devam etti. İlaçların ucuzlamasına karşın yüzde 500’lere varan oranlarda artan muayene ücretleri, katılım payları hastalarımızın ceplerinden daha fazla ödeme yapmasına yol açtı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer: İlaç sanayiinde varılan mutabakatla kamu ilaç harcamalarında 2.5 milyar TL tasarruf sağlanacak. Bu düzenleme içinde, eczacıları yönelik bir karar ve uygulama söz konusu olmamıştır. Eczacıların eylemini ise kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın araştırmasındai ise düzenlemelerin 2010’da 3.2 milyar TL’lik bir ilaç harcaması azalmasına yol açacağının beklendiğine dikkat çekildi ve şöyle denildi: “Boyutu toplam pazarın yüzde 20’sine varan bu daralma, şüphesiz eczacılar, depolar ve üreticileri önemli ölçüde etkileyecektir.”