Edep yahu!

Edep yahu!
Edep yahu!
Ordu'da mermer heykellere saldırı düzenlendi. Kadın heykellerini boyayıp müstehcen ifadeler yazan kişiler bir de 'Edep yahu' notu bıraktı.

Ordu Belediye Başkanı CHP ’li Seyit Torun, Tayfun Gürsoy Parkı’nda geçen yıl eylül ayından itibaren teşhir edilen 6 mermer heykelin, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından sprey boyalarla tahrip edildiğini söyledi. Bazılarında kadın figürü bulunan heykellerin üzerine boya ile müstehcen cümlelerin yazıldığını ve boyandığını belirten Başkan Torun, “Bunu yapan şehir magandasıdır” dedi.

8 sanatçı katılmıştı
Ordu Belediyesi tarafından geçen yıl ağustos ayında ‘2’nci Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’ kapsamında 8 heykeltıraşın yaptığı 12 mermer heykelden 6’sı eylül ayından itibaren Bahçelievler Mahallesi’ndeki Tayfun Gürsoy Parkı’nda sergilenmeye başladı. 6 heykel ise kentin farklı bölgelerine yerleştirildi. Aralarında kadın figürlerinin de yer aldığı heykellere geçen hafta kimliği belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından sprey boyayla saldırı yapıldı. Kadın figürlü heykellerin üzerleri boyanırken bazılarının üzerine yazılar yazıldı. Bir heykelin altına yazılan ’Edep yahu’ yazısı dikkat çekti.
Belediye Başkanı Torun, “Heykellerin hepsi bir sanat eseri. Şu an kaideler hazırlıyoruz. Ardından heykelleri alıp kentin belirli yerlerinde sergilemeye devam edeceğiz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/111958611195865

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sanat ve Din!!!! - ercan02

  Söylemem suki, yazili dinlerle birlikte sorunlarda basladi. Söyleki, Helenistik çaginda sanat zirve yaparken ki bu dönemin en önemli eserlerinden biri olan Bergama tapinaginin çerçevesi ki bugün Almanyanin baskenti Berlinde kendi adiyla anilan müsede bulunuyor (Pergamom museum). Orada devlerin tanrilara karsi savasi temsil edilmistir. Belkide dünyamizin en güçlü disavurum (expresyonist) sanatinin eseridir. Yazili dinlerle birlikte sanat "anlayisimizda" degisime ugradi. Artik "ayip" ve "günah" günlük yasamimiza girerek yanliz sanati degil külürümüzü etkiledi. Artik Resim sanatinin yerini minyatür sanati aldi. Bu yeni olan Ahlak kurami sanati ve yasantimizi belirledi. Bunun yaninda ise çok daha vahim olan sanata saldirilar basladi. Anadoluda yasayan Hiristiyanlar önce sanat eserlerine saldirmaya basladilar. Kadinlarin göüsleri öncelikle kirilmaya basladi. Erkeklerin penisleri ayni akibete ugradi. Anadolunun Islamlasmasiyla birlikte yarim kalan sanat katiliamida tamamlandi. Yönetenler ise batinin bu ilgisini çeken sanat eserlerini hem para kazanmak için hemde "kültürümüzün adabina uymadigi" için yabancilara sattilar yada oralarda nufus kazanmak adina hediye ettiler. Durum bugün çok farkli degil fanatik ve kültürel gelisimini tamamlayamamis (dini bütün) yaratiklar ki (bunlar her seyden tahrik olurlar, insanlari Otelerde yakarlar, yada kafa keserek katlederler) vede böyle heykellere tahrip ederek yada yiktirarak tatmin olurlar. Ha, buarada sanatin gelisimiyle ilgili olarak Orta çagda Bellini ile (Fatif Sultan Mehmetinde bir potresini yapmisti) makus talih yerini yeni ufuklara ve sanatin yeniden gelisiminin yolunu açacakti. Yani 1400 sene boyunca sanat yeni dinlerin ahlak kuralarindan dolayi gelisimi sekteye ugramisti. Selamlar.

  edep nedir bilmek! - alıcı

  Edep yazmayı bilemeyen cehaletten taşa bile hiddetlenen kof kelleden gördüğü her nesnede uyanan şehvetten başka şey beklemez alemde insan olan Alıcı

  Artmaya başladı - nuspet

  Sivasta da benzerleri var bu yazıların. orada pek heykel vb şeyler olmadığı için elektrik direklerinin üstüne el ilanı gibi yapıştırıyorlar. "Edep ya hü" diye. Kadının başı açık diye tahrik olanların bu heykelden de tahrik olması çok normal. Şaşırmıyorum bu yazılara.

  çeyrek şeriat - karakedi385

  malesef muhazafakarlık işte bu sonucu doğuruyor.yıllarca devletin ceberrutca dindar halkına yaptığı baskı sırasında korkudan bu aymazlıkları yapamayanlar kendi haklarını aldıktan sonra dinlerinin gereğini yerine getirmeye başladılar, buda tam olmasada çeyrek şeriatı oluşturdu.ileride belkide heykel puttur diye bunuda istemezler.bakın rusyaya bağlı dağıstan müftüsü müzik ve dans haramdır dedi.dinlere bırakılırsa bu dünyada müzik,dans,resim,heykel ve diğer güzel sanatlar gider yerine yalnızca şiir ve ebru sanatı kalır.peki hayat bu kadar az renkle zevkli olurmu.

  ... - r11

  İmam-cemaat hikayesi durumu...başbakanın her gördüğü heykele hakaret ettiği bir ülkede, cahil halk kesiminin heykellere saldırması normal!