Edirne Belediyesi de altın sikkelerin peşine düştü!

Kanalizasyon inşaatında bulunan altın sikkeler paylaşılamıyor. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Altın sikkeler Edirne Belediyesine ait alanda bulunduğundan altınların değerinin yüzde 50'si belediyeye verilmelidir" dedi.

EDİRNE - Kanalizasyon inşaatında bulunan altın sikkeler paylaşılamıyor. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Altın sikkeler Edirne Belediyesine ait alanda bulunduğundan altınların değerinin yüzde 50'si belediyeye verilmelidir" dedi.
Altınlar, kanalizasyon inşaatından çıkan toprağın beş kilometre uzaklıktaki Kapıkule Yolu üzerinde Kemal Aydın'ın yaptırdığı benzinlik inşaatına dolgu olarak dökülmesiyle ortaya çıkmıştı.
Toprağı karıştırıp hurda arayan bir kadın, bir erkek ve bir çocuktan oluşan Roman aile altın toplamaya başlamıştı. Benzin istasyonundaki çalışanların şüphe üzerine yanlarına gitmesiyle aile uzaklaşmıştı. Benzin istasyonu çalışanları yerde Osmanlı dönemine ve Hollanda Kraliyet Ailesine ait 33 altın sikke bulmuş ve polise haber vermişti.
Romanlar kayıp
Polis, altınların büyük bölümünü aldıkları sanılan ve ortadan kaybolan Roman aileye ulaşılmaya çalışıyor. Savcı tarafından durdurulan kanalizasyon kazısı da dün sabah yeniden başladı.
Sikkelerin incelemenin tamamlanmasından sonra Edirne Müze Müdürlüğü'ne teslim edileceği açıklanırken Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, altınlarda hak iddia etti. Sedefçi, "Altınlar belediyeye ait alanda bulunduğu için değerinin yüzde 50'si bize verilmeli. Hükümetten yeterli katkı alamayan Edirne Belediyesi için bu büyük bir şans. Allah bize yardımcı oluyor" diye konuştu. (dha, aa)