Edirne Belediyesi'nde 'Balon' operasyonu

Edirne Belediyesi'nde ihale yolsuzluklarıyla ilgili yapılan operasyonda 6 belediye müteahhidi ile üç eski belediye personeli gözaltına alındı


Fırat KESKİNKILIÇ


EDİRNE Belediyesi’nin açtığı ihale bilgilerini müteahhitlerle paylaştığı, rüşvet aldığı, AB fonlarından kullanılan hesapların kapatılması için sahte fatura kullandığı iddiasıyla 3’ü eski belediye çalışanı, 6’sı belediye müteahhidi 9 kişi gözaltına alındı. Mahkeme kararı ile makam odasına konulan gizli kameranın bulunması için getirilen özel ekibin çalışması ve bir kadın memurun dövülmesi de görüntülere yansıdı.
Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘balon’ operasyonunda gözaltına alınan 3’ü eski belediye çalışanı 6’sı belediyenin açtığı çeşitli ihalelere katılan müteahhit polisteki sorgularının ardından savcılığa sevk edildi.
Edirne Belediyesi tarafından Bülent Ecevit Bulvarı yanına yapılan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Kasım 2008 tarihinde suni göletin alış töreni ihalesine fesat karıştırıldığı iddiaları üzerine, polis harekete geçti. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine mahkeme kararı ile belediye çalışanları ile ihaleye giren müteahhitler için teknik takip kararı alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin teknik ve fiziki takibi sonucu belediyede yapılan bir çok ihale için önceden müteahhitlere bilgi sızdırıldığı ortaya çıktı.


BALON PATLADI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katıldığı suni göletin açılış töreni için balon alımı, süsleme yapılması için yapılan ihaleye kazanan şirketin ortakları arasında Belediye Kültür Müdürlüğü’nde görevli C.A.Ö’nün da ortak olduğu belirlendi. Bunun üzerine soruşturmayı genişleten polis, belediyenin Avrupa Birliği Fonları kullanarak Bulgaristan ile yürüttüğü projelerdeki harcamalar için sahte ve yüksek fatura kullandığını da ortaya çıkardı. AB fonlarından yurtdışına götürülen ekipler için kiralanan araçlar ve burada yemek faturaların şişirildiği anlaşıldı.


NEREDE BU GİZLİ KAMERA

Edirne polisinin kendilerine yönelik bir operasyon yürüttüğünden şüphelenen dönemin Belediye Başkan Yardımcısı A.G., kameralar konusunda uzman bir ekip ile anlaşarak makam odasında saatlerce gizli kamera arattırdı. Teknik ekip uzun süren arama çalışmalarına rağmen gizli kamerayı bulamadı. Ancak gizli kameranın konulduğu nesneyi eline alması sallaması, ters çevirmesi de kayıtlara yansıdı. A.G.'nin makam odasındaki gizli kameraya bir kadın personel arasındaki şiddetli kavgada kayıtlarda yer aldı.


RÜŞVET KAMERADA

Edirne Belediyesi çalışanlarının yol yapım ihalelerini kazanan müteahhitler arasındaki para trafiği de kameralar ile tespit edildi. Yapılan teknik takipte Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin rüşvet suçlaması ile Mart 2008 ayında tutuklu olduğu dönemde görevlendirdiği bir avukatının vekalet ücretinin belediye iş yapan müteahhitler tarafından ödenmesi de teknik takibe takıldı.


BİLGİLERİ KİM SIZDIRDI

Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün kentin cadde ve sokaklarına çiçek ekimi ve sulanması işini yıllardır kazanan firma yöneticisi U.E. son yapılan ihaleye bir saat kala başka bir şirketin katılmasına sinirlenmesi de teknik takibe katıldı. İhalenin başka firmalara haber verilmesine kızan E.’nin son dakikada teklifini değiştirmesi de tespit edildi. Kıyık yolunun yapım ihalesinden üç ay önce müteahhitlerin kazanacaklarını bilir gibi, üç ay önceden burada kullanılacak malzemeler için sipariş verdiği ve ardından da ihaleyi kazandıkları bu dönemde yaptıkları konuşmalar da soruşturma dosyasına girdi.


ŞÜPHELİLER ADLİYEDE

Cumhuriyet Savcısı Cengiz Özülkü tarafından yürütülen operasyon kapsamında geçtiğimiz hafta Pazar gününden bu yana belediyede çalışan ve belediyeye iş yapan müteahhitlerden 34 kişinin şüpheli sıfatı ile polis tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Savcı Özülkü’nün talimatı ile üç gün önce Edirne Belediyesi Emekli Başkan Yardımcısı A.G., Emekli Su ve Kanalizasyon Müdürü M.İ., Belediye Kültür Müdürlüğü eski çalışanı C.A.Ö., Kırkpınar Şenlikleri Organizasyonu’nu yapan şirketin sahibi İ.K., Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ihalesini kazanan şirketin sahibi U.E., belediyenin açtığı çeşitli kaldırım ihalelerini kazanan müteahhitler S.B., Ş.Y., M.Y. ve S.T. emniyete davet edildikten sonra gözaltına alındı.
Poliste sorgusu süren 9 şüpheli kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediler. Kameralara yansıyan para alış verişini ise, “borç aldık, eski borcunu ödedi” diye savunma yaptılar.
Edirne Emniyet Müdürlüğü’nde sorgusu tamamlanan 3’ü eski belediye çalışana, 6’sı müteahhit olmak üzere 9 şüpheli, ‘ihaleye ve edinimin ifasına fesat karıştırmak, rüşvet almak, rüşvet vermek’ suçlaması ile savcılığa sevk edildiler. (dha