Edirne, selden sonra bugün taşkın bekliyor

Muğla'ta sel bilançosu ağır

Muğla Valiliği: Fethiye'de 11, Marmaris'te 8, Bodrum'da 2 milyon YTL hasar var. Trakya'da kentler sel alarmında...

İSTANBUL - Türkiye, yazın inleten kuraklığın ardından şimdi sonbahar selleriyle boğuşuyor. Özellikle yurdun batısı, aniden vuran sağanaklarla göle döndü, zarar büyük. Edirne ise bugün 'taşkın' bekliyor.
Bulgaristan, Studengrad Barajı'nın dolması üzerine dört kapağı açarak Arda Nehri'ne su salmaya başladı. Bunun üzerine Arda ve Meriç Nehirlerindeki su seviyesi yükseldi. Tunca Nehri, Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi Bölgesi'nde yatağından çıkarak taştı. Karaağaç Mahallesi'ne Tunca Köprüsü'nün onarımı nedeniyle ulaşımın sağlandığı tahliye yol sular altında kaldı. Taşkından en çok etkilenecek olan Karaağaç'taki üç okul, bu hafta tatil edildi. Mahallede bir kamyon, iş makinesi, ambulans ve iki doktor bekletiliyor. Sivil savunma ekipleri alarmda, çadırlar hazır. Meriç ve Tunca kenarındaki binaların boşaltılması için anonslar yapılırken Vali Nusret Miroğlu, "Bize gelen bilgiler suyun 1500 metreküp civarında olacağı yönünde. Bu su yarın (bugün) sabah veya akşama Edirne'ye ulaşacak. Bu şu anlama geliyor; Meriç Nehri'ndeki su, 1000 metreküpü aştığında taşkın başlıyor" dedi.
Pazar günü sağanak altında kalan Muğla'da ise zarar büyük. Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, yağışın Marmaris, Bodrum, Milas ve Fethiye ilçelerinde etkili olduğunu belirterek, "Yağıştan en fazla etkilenen Marmaris ilçemiz. İlçede 50 dakika süreyle aralıksız devam eden şiddetli yağışta, 450 işyeri ile evi su bastı. İlk belirlemelere göre, 8 milyon YTL'lik hasar oluştu" dedi. Bodrum'u vuran selin ise yaklaşık 1 milyon YTL'lik hasara yol açtığı sanılıyor. Odalarına çamurlu sular giren 4 ve 5 yıldızlı otellerin işletmecileri isyan etti.
Hava bugün dört-altı derece soğuyacak
Yağış bugün yurdun güney ve iç kesimlerinde etkili olacak. Hava sıcaklığı tüm yurtta dört-altı derece azalacak. Yağışlı hava çarşamba günü doğu bölgelerinde etkili olduktan sonra yurdu terk edecek. (dha, aa)