Edirne Valisi Dursun Ali Şahin´den MEB'e 'uzun tatil' eleştirisi

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin´den MEB'e 'uzun tatil' eleştirisi
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin´den MEB'e 'uzun tatil' eleştirisi
Edirne'de yeni eğitim yılı açılış törenine katılan Vali Dursun Ali Şahin, "Sanırım bu uzun tatilde çocuklarımızın da canı sıkıldı. Bir şey fazla olunca sıkılıyorsunuz değil mi çocuklar? Evet, bakın çocuklar bile tatil istemiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da duysun" dedi.

EDİRNE – Yeni eğitim - öğretim yılının başlaması nedeniyle Edirne Vali Fahri Yücel İlkokulu'nda açılış töreni düzenlendi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in yanı sıra Edirne Belediye Başkanı CHP 'li Recep Gürkan, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, daire müdürleri, öğrenciler ile ailelerinin katıldığı törende ikinci sınıf öğrencileri, okula yeni başlayan öğrenciler çiçek vererek karşıladı.  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yaz tatilinin çok uzun olduğunu, öğrencilerin okul ve arkadaşlarını özlediğini anlatırken, şöyle konuştu:

"Sanırım bu uzun tatilde çocuklarımızın da canı sıkıldı. Bir şey fazla olunca sıkılıyorsunuz değil mi çocuklar? Evet bakın çocuklar bile tatil istemiyor. Evet Milli Eğitim camiası duysun, Milli Eğitim Bakanlığı da duysun. Bundan sonra Edirneli öğrenciler uzun tatiller istemiyor. 'Biz tatilin kısa olmasını istiyoruz, biz öğretmenimizi, arkadaşlarımızı, okulumuzun zilini özledik' diyorlar."

Konuşmaların ardından Vali Şahin ve Belediye Başkanı Gürkan ve beraberindekiler önce boya kalemleri dağıttı daha sonra ise sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet etti. Bahçedeki öğrenciler de palyaçolar boya kalemleri dağıttı. Öğrenciler kalemleri alabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

ANNE VE BABALAR İLK SIRA ARKADAŞLARI OLDU

Edirne'de okul zili çalmasıyla birlikte 55 bin 435 çocuk eğiteme başladı. Sabah anne ve babalarının ellerinde okullarına gelen çocuklar zilin çalmasıyla sınıflarına geçti. Edirne Dilaverbey Mahallesi'nde bulunan Şehit Asım İlköğretim Okulu'nda İstiklal Marşı'nın okunması ardından sınıflarına giren çocuklar ilk sıra arkadaşları anne ve babaları oldu. Sıralarda velileri ile oturan çocukların yüzlerindeki mutluluk anne ve babalarının sıralardan kalkmasıyla hüzne dönüştü. Bazı veliler çocuklarının eğitime başlamasını cep telefonlarıyla görüntüledi.

EĞİTİM RAKAMLARI

Edirne de 2015-16 eğitim-öğretim yılında okul öncesinde 2495, ilkokul 1'inci sınıflarına 4 bin 797, ortaokul 5'inci sınıflarına 3 bin 962, ortaöğretim 9'uncu sınıflarına 4 bin 895 öğrenci kayıt edildi. Edirne'de eğitim öğrenci sayısı ise 55 bin 435 olarak açıklandı. Ayrıca yeni eğitim yılında okullarda 766 bin 648 adet ücretsiz ders kitabı dağıtıldı.

(Engin ÖZMEN - Ali Can ZERAY / DHA)