Edirne'de gençlere linç girişimi

Edirne'de gençlere linç girişimi
Edirne'de gençlere linç girişimi

DHKP-C üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan arkadaşları için imza toplayan 15 genç, ?Burası Edirne, hain yok? sloganları atan kalabalığın saldırısına uğradı. Fotoğraf:SALİH BARAN / AA

EDİRNE - Kent merkezinde bir araya gelen 15 genç, DHKP- C terör örgütünün propogandasını yaptıkları gerekçesiyle 10 gün önce üç arkadaşlarının tutuklanmasını protesto ederken çevredekilerce linç edilmek istendi.
Geçen 16 Aralık’taki tutuklamaların ardından Edirne Gençlik Derneği üyesi 15 kişilik öğrenci grubu, dün Saraçlar Caddesi’nde ‘tutuklanan üç kişinin serbest bırakılması için’ imza kampanyası başlattı. ‘Bize destek verin’ diye çağrıda bulunan gruba bazı vatandaşlar tepki göstermeye başladı. ‘Burası Edirne, burada hain yok’ sloganları atan vatandaşlara,  15 kişi de sloganla karşılık verince ortalık bir anda karıştı.
Kalabalık bir grup, 15 kişiye saldırıp  linç etmeye kalktı. Çoğu tartaklanan gençler kaçıp canlarını kurtarmak için kendilerini açık olan işyerlerine atarken, kalabalık da peşlerinden koştu. Polisler öfkeli kalabalığı durdurmada yetersiz kalınca takviye ekip istendi. Takviye kuvvetin gelmesiyle, 15 kişi, sığındıkları işyerlerinden çıkarılarak Emniyet’e götürüldü. (dha)