Edirne'de tehlikeli gerginlik

Edirne'de tehlikeli gerginlik
Edirne'de tehlikeli gerginlik
DHKP- C'li 3 kişi için imza kampanyası başlatan 15 kişi linç edilmek istendi

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

EDİRNE kent merkezindeki Saraçlar Caddesi'nde biraraya gelen yakalaşık 15 genç, DHKP- C terör örgütünün propogandasını yaptıkları gerekçesiyle 10 gün önce 3 arkadaşlarının tutuklanmasını protesto edip, serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. Buna tepki gösteren çevredekiler ve esnafın, ‘Burası Edirne, burada hain yok’ sloganı atıp linç etmeye kalkıştığı gençler bazı işyerlerine sığınırken, araya giren polisler linç grişimini güçlükle engelledi.

Geçen 16 Aralık'ta, Abdurrahman Mahallesi Bostanpazarı Mevkii'nde terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yapmak için hazırladıkları el ilanlarını dağıttıktan sonra kaçan 19 yaşındaki Harika Kızılkaya ve 28 yaşındaki Cevahir Erdem, polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen 2 kişiye destek vermek için Edirne Emniyet Müdürlüğü binası önünde toplanıp, polise yönelik saldırgan tavırlar gösterip hakaret eden ve terör örgütünün Trakya Üniversitesi yapılanması sorumlusu olduğu ileri sürülen Gürbüz Sönmez de gözaltına alındı. Polisteki ifadelerinin ardından Harika Kızılkaya ve Cevahir Erdem ‘terör örgütü DHKP-C'nin propagandası yapmak’, Gürbüz Sönmez ise ‘örgütsel dokümanlar hazırlamak’ suçundan tutuklanarak Edirne Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Bunun üzerine bugün, tutuklananlardan Cevahir Erdem'in annesi Fatma Satıç'ın da aralarında bulunduğu Edirne Gençlik Derneği üyesi 15 kişilik öğrenci grubu, kentin en işlek yeri olan Saraçlar Caddesi'nde ‘Amerika Birleşik Devletleri'nin Adana İncirlik Üssü'nden çekilmesi ve tutuklanan 3 kişinin serbest bırakılması için basın açıklaması yapıp, imza kampanyası başlattı.

Basın açıklaması yapan Fatma Satıç, “Oğlum ve 2 arkadaşı tutuklandı. Şu an Edirne Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunuyorlar. Oğlumun bıraktığı yerden bayrağı ben alıyor ve mücadeleye devam ediyorum. 3 kişinin serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.
Daha sonra Edirne Gençlik Derneği üyeleri, tutuklanan kişilerin isimlerini bağırarak serbest bırakılmaları için sloganlar attı. Gruptakiler daha sonra ‘Yaşasın dev genç, yaşasın dev gençliler’ diye bağırdı. Basın açıklamasının ardından grup, bulundukları yere bir masa kurdu ve burada imza kampanyası başlattı. Çevreden geçenlere imza attırmak isteyen gruba vatandaşlar destek vermedi. ‘Bize destek verin’ diye çağrıda bulunan gruba bazı vatandaşlar tepki göstermeye başladı. ‘Burası Edirne, burada hain yok’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Defolun buradan’ sloganları atan vatandaşlara, aralarında 3 genç kızın da bulunduğu eylemci 15 kişi de sloganla karşılık verince ortalık bir anda karıştı.

Sayıları giderek artarak 750'yi bulan kalabalıktan bazıları, grubun üzerine yürüyünce karşılıklı yumruklaşmalar oldu. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan çok sayıda polis, vatandaşların elinden eylemcileri almakta zorlandı.

Biriken kalabalık 15 kişiye saldırıp, onları linç etmeye kalkışınca ortalık karıştı. Çoğu tartaklanan gençler kaçıp canlarını kurtarmak için kendilerini açık olan işyerlerine atarken, kalabalık da peşlerinden koştu.
Olayı haber alıp gelen polisler öfkeli kalabalığı durdurmada yetersiz kalınca takviye ekip istendi. Takviye kuvvetin gelmesiyle, öfkeli kalabalığın linç etmek istediği 15 kişi, sığındıkları işyerlerinden çıkarılarak polis minibüsleriyle Emniyet'e götürüldü.

Bu sırada minibüste bulunan bir kişi, parmakları ile zafer işareti yapınca vatandaşlar yine çileden çıktı ve hareket eden polis minibisünün arkasından koştu ve pet şişeler fırlattı. Eylemciler güvenlikleri için Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, gözaltına alınan kimse olmadı. Çıkan olaylarda ise eylemcilerle birlikte 6 kişi yaralandı.

Eylemci grubun cadedden polis minibüsü ile uzaklaştırılmasının ardından vatandaşların tepkisi durmadı. ‘Türkiye’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Burası Edirne, burada hain yok’ sloganları atan vatandaşlara Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Hakan Öndoğan, “Ne olur dağılın artık. Tamam bitti” dedi. Linç grişiminde bulunan kalabalık da daha sonra dağıldı.(dha)