Edirne'de yangın tatbikatında 30 hektarlık orman kül oldu

Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (K.T.Ü.) Ormancılık Fakültesi'nin Edirne Valiliği'nden alınan izinle gerçekleştirdiği yangın tatbikatı gerçek oldu.

EDİRNE - Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (K.T.Ü.) Ormancılık Fakültesi'nin Edirne Valiliği'nden alınan izinle gerçekleştirdiği yangın tatbikatı gerçek oldu. Kontrollü yangın söndürme eğitimi sırasında yakılan kızılçam ağaçları, rüzgârın etkisiyle yayılınca 30 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Yangınla ilgili iki öğretim görevlisi, Jandarma tarafından gözaltına alındı.
Meriç ilçesinde 'Kontrollü Yangına Müdahale' adı altında Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı orman işçilerine ve öğrencilere eğitim veren K.T.Ü. Ormancılık Fakültesi görevlileri, Subaşı beldesindeki ormanlık alanda bir eğitim tatbikatı düzenledi. Tatbikatta, yangına nasıl müdahale edileceğinin gösterilmesi için görevlilerce kızılçam ağaçları tutuşturuldu. Bu sırada etkili olan rüzgâr yangının büyümesine neden oldu ve tatbikat kontrolden çıkarak büyük bir orman yangınına dönüştü. Yangına müdahalede yetersiz kalan tatbikat ekibi Keşan Orman İşletme Şefliği'nden yardım istedi. Alevlerin sardığı ormanlık alana müdahale etmek için gelen uçak ve helikopter ise gökyüzüne kadar yükselen duman ve alevler nedeniyle zor anlar yaşadı. Havadan müdahaleye karadan da üç dozer ve iki arazözle birlikte çok sayıda orman işçisi müdahale etti. Şiddetli rüzgârla yayılan yangın dün gece yarısına kadar 30 hektar ormanlık alanı kül etti.
Öğretim görevlileri gözaltında
Yangının çıkışına sebebiyet verdiği gerekçesiyle İsmail Baysal ile Bahar Dinçdurmaz isimli iki öğretim görevlisi Jandarma ekiplerince gözaltına alındı.