Edirne'den Kars'a kadar kar

Edirne'den Kars'a kadar kar
Edirne'den Kars'a kadar kar

Kocaeli?ye bağlı Kartepe?ye çıkan zincirsiz araçlar yolda kalırken, devrilenler de oldu. FOTOĞRAF: NİLGÜN SELVİBAYIR / DHA

Kar yağışı, Edirne ve Kırklareli'de sınır kapılarını kapatırken Doğu Anadolu yolları geçit vermedi. 1500 köy yolu kapalı. İstanbul'a bir saat mesafedeki Kartepe'de kar kalınlığı bir buçuk metreyi geçti

İSTANBUL - Türkiye, batısından doğusuna kadar bembeyaz. Balkanlardan gelen yoğun kar ve tipi, Edirne ve Kırklareli’de sınır geçişlerini etkilerken, Doğu Anadolu’da karayollarıyla birlikte 1500 köyün yolu kapandı, okullar tatil edildi.
Edirne’de iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi, Lalapaşa ilçesine bağlı 15 köyün yolunu kapattı. Yollar, ekiplerini çalışmalarını ardından tekrar ulaşıma açıldı. Bulgaristan’dan Türkiye’ye girişi sağlayan Lesova Sınır Kapısı ile, Türkiye’den Bulgaristan’a geçişi sağlayan Hamzabeyli Sınır Kapısı da ekiplerin yol açma çalışmalarının ardından yeniden açıldı. 
Kar kalınlığının yarım metreyi bulduğu Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde ise kar yağışının etkisini yitirmesinin ardından kapanan 14 köy yolu tekrar ulaşıma açıldı. Bulgaristan’a geçişi sağlayan Kırklareli merkeze bağlı Dereköy Sınır Kapısı yolunda ise ekiplerçalışmalarını sürdürüyor. Kar yağışı nedeniyle bazı araçlar yolda kaldı.  
Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan, Muş, Erzincan ve Iğdır ise cuma gününden bu yana kar yağışı ve tipiyle boğuşuyor. Bölgede 1500’e yakın köy yolunun il ve ilçe merkezleri ile bağlantısı kesildi. Köy yolları ile birlikte Ardahan- Şavşat karayolunun Sahara Dağı ile Ardahan’ı- Posof İlçesi’ne bağlayan Ilgar Dağı ve Kars-Iğdır karayolu tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Kars-Iğdır karayolunun Akpınar mevkiinde yolda mahsur kalan çok sayıda aracın kurtarılması için başlatılan çalışmalar tipi nedeniyle güçlükle sürdürülüyor.  Kars’ın Sarıkamış ilçesinde kar yağışı nedeniyle  okullar bir, ilçeye bağlı köylerdeki okullar iki gün tatil. Şehirlerarası yollarda  trafik polisleri, araç sürücülerini zincir takmaları konusunda uyarıyor.
Konya’da dün başlayan kar yağışı trafik kazalarına neden oldu. Araç sürücüleri trafikte zor anlar yaşarken, Afyonkarahisar- Konya karayolunda meydana gelen kazada buzlanma nedeniyle yoldan çıkan TIR şarampole devrildi.
 İstanbul’a en yakın kayak merkezi Kocaeli’deki Kartepe’de kar kalınlığı 160 santime ulaşırken, araçların mutkala zincir takması istendi. Kartepe yolunda önceki gün zincirsiz otobüsün kayarak devrilmesi sonucu 11 kişi yaralandı. (dha)