Edirneliyi tilkiler kurtardı!

Türk ve Bulgar yetkililer bir türlü bir araya gelip Tunca üzerindeki Suakacağı Barajı'nı yapamadı. Edirne'yi kurtarmak tilkilere düştü! Olan Yunanistan'ın Nea Visa kasabasında yaşayanlara oldu.

EDİRNE/ANKARA - Türk ve Bulgar yetkililer bir türlü bir araya gelip Tunca üzerindeki Suakacağı Barajı'nı yapamadı. Edirne'yi kurtarmak tilkilere düştü! Olan Yunanistan'ın Nea Visa kasabasında yaşayanlara oldu.
AB üyesi Bulgaristan yağışların ardından üç barajının kapaklarını açınca, 2005 ve 2006'da olduğu gibi, Meriç ve Tunca taştı. Edirne alarma geçti. Ama Yunanistan'ın Meriç'te sele karşı kurduğu seddeler, Nea Visa kasabası yakınlarında tilkilerin açtığı oyuklar yüzünden patlayınca suyun büyük bölümü buraya aktı. 2 bin kişi dün sabaha kadar süren çabalarla son anda kurtarılırken 'tilki kazası' Edirne'de selin boyutunu küçülttü. Tilkilerin seddelerin yıkılmasına yol açtığını söyleyen Evros Valisi Nikolas Zabunidis, Edirne Valisi Nusret Miroğlu'ndan yardım istedi. İki vali Yunan Orestiada kasabasında buluştu. Vali Miroğlu'nun talimatıyla DSİ ekibi onarım için derhal Yunan tarafına geçti.
Ama, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye üçgenindeki gözyaşartan işbirliği, her ilkbahar ve sonbaharda Edirnelilere illallah dedirten selleri bitirmesi beklenen Suakacağı Barajı konusunda bir türlü hayata geçirilemedi.
Türk-Bulgar sınırında, Suakacağı Köyü yakınında kurulmak istenen baraj, 1968'den beri konuşuluyor, ancak bir türlü hayata geçirilemiyor. Başbakan Erdoğan'ın özel olarak ilgilendiği baraj için protokol nihayet 3 Temmuz 2006'da Sofya'da imzalandı. Tunca üzerine kurulacak barajın inşaatına 2007'de başlanmasına karar verildi. Ancak baraj yapılınca ortaya çıkacak göletin nerede olacağı ve ortaya çıkacak ada veya adacıkların kime ait olacağı tartışma yarattı.
'Bulgaristan'ın tuzu kuru'
Radikal'in konuştuğu Dışişleri yetkililerine göre adacık sorunu tâli sorun. "Oluşacak adacık göl oluşmadan önce hangi ülkeye aitse ona ait olur. Ancak gölün ortak kullanımında yaşanacak sorunlar önceden kurallara bağlanmalı" diyen yetkililere göre asıl sorun 'seller konusunda tuzu kuru olan Bulgaristan'ın işi ağırdan alması'. Dün TBMM'de konuyla ilgili iddiaları yanıtlayan Bayındırlık Bakanı Faruk Özak da "Burada esas sorun, Suakacağı Barajı. Biz taahhütlerimizi yerine getirmemize rağmen maalesef proje aşamasından yapım aşamasına geçilmemiştir. Bunun takipçisiyiz" dedi. (dha, Radikal)2006'da Edirne üç kez su altında kaldı. Suakacağı Barajı için aynı yıl düğmeye basıldı ama...

Gözde turistik bölgelerdeki işletmeler her ilkbahar ve sonbaharı sel temizliğiyle geçiriyor.
FOTOĞRAF: JALE MÜMİNOĞLU / AA