Edirne'nin 'Ulus pazarı', CHP'yi karıştırdı

İki CHP'li fena kapıştı

CHP Edirne Milletvekili Paçarız, kentte iki yıl önce kurulan Ulus Pazarı'na karşı çıkınca karşısında CHP'li Belediye Başkanı Sedefçi'yi buldu. Paçarız: Ölüm tehdidi alıyorum.
Haber: FIRAT KESKİNKILIÇ / Arşivi
ALİ CAN ZERAY / Arşivi

EDİRNE - Yeni CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız ile CHP'li Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, iki yıl önce kurulan Ulus pazarı yüzünden karşı karşıya geldi. Paçarız, belediyenin kurduğu pazarın esnafı mağdur ettiğini ve kaldırmak için uğraşacağını söylerken Hamdi Sedefçi "Pazarı kaldırtmam" dedi. Paçarız, açıklamalarının ardından ölüm tehditleri aldığını öne sürerek Sedefçi'yi suçladı.
CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız, belediyenin izniyle kurulan
Ulus pazarının esnafı zor durumda bıraktığını, kaldırılması için mücadele edeceğini açıkladı. Paçarız'ın bu açıklamasına tepki gösteren Edirne Belediye Başkanı CHP'li Hamdi Sedefçi zabıta ve polislerin korumasında Ulus Pazarı'na giderek esnafı ziyaret etti. Sedefçi pazarda şunları söyledi:
"Bu pazar iki sene önce kuruldu.
Edirne halkı buradan memnun. Tabii bazı esnaf mağdur olmuş olabilir.
Edirne halkının çoğunluğu memnun olduğu için görevde olduğum 20 ay
içinde burayı kaldırmaya kimsenin gücü yetmez. Yeni milletvekilimiz Bilgin Paçarız ise esnaf ziyaretinde aldığı tepkilere balıklama atlıyor. Sayın Paçarız bir hata yaptı ve acemiliğine veriyorum. Bazı esnafın gazına geldi. İyi niyetiyle böyle bir laf etti. Sayın Paçarız da umarım yanlışını düzeltir. Düzeltmezse de kendi bilir. Herkes kendi işini yapsın. Parlamentoya gitsin, yasa teklifi yapsın."
Milletvekili Bilgin Paçarız ise bu konudaki görüşlerini şöyle açıkladı:
"Ben 55 yıllık bir firmanın üçüncü kuşak sahibiyim. Ulus pazarı açıldığından bu yana 3 bin esnaf etkilendi. Edirne'nin parası İstanbul'a gitti. Bizim esnafımız ise siftah bile yapamadan dükkân kapattı. Ulus pazarı kurulurken ben CHP il başkanıydım ve o zaman da partinin belediye başkanına söyledim. Ancak Başkan Hamdi Sedefçi benim söylediklerime kulak asmadı. Ben de vekil olduğum gün Alipaşa Çarşısı'ndaki esnafı ziyaret ettim. Ulus Pazarı nedeniyle satış yapamadıklarını, elektrik, telefon parası ve kiralarını dahi ödeyemediklerini söylediler. Ben de bu duygusallıkla bir basın toplantısı yaptım ve Belediye Başkanı Sedefçi ile Ulus pazarını kaldırması için görüşeceğimi söyledim."
Telefonlar susmuyor
Bu açıklamanın ardından belediyenin kendisine karşı savaş açtığını savunan Paçarız, şöyle devam etti:
"Ulus pazarına gidip arkasında çok sayıda kolluk kuvvetiyle gövde gösterisi yaptı. Yeni seçilen bir vekile karşı halkı kışkırttı. Halk ile beni karşı karşıya getirdi, provokasyona neden oldu. Ev ve cep telefonlarıma gelen ölüm tehditlerinden ailem ve ben huzursuz olduk. Evin telefonu hiç susmadı. Ben de kablosunu koparttım."