Edirne'yi 'komşu seli' aldı

Bulgaristan'dan doğup Edirne'de birleşen Meriç, Tunca ve Arda nehirleri, Yunanistan ve Bulgaristan'ın baraj duvarlarının patlamaması için kapakları açması üzerine taştı. Meriç kıyısındaki Bosna Köyü sular altında kaldı. Geceyi evlerinin çatılarında geçiren köylüler, suda da gidebilen sekiz askeri kariyerin yardımıyla kurtarıldı. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Yunanistan'a giderek yetkililerle görüştü.
FOTOĞRAF: KEREM KURUL/DHA

EDİRNE - Bulgaristan'dan doğup Edirne'de birleşen Meriç, Tunca ve Arda nehirleri, Yunanistan ve Bulgaristan'ın baraj duvarlarının patlamaması için kapakları açması üzerine taştı. Meriç kıyısındaki Bosna Köyü sular altında kalırken, köylüleri askerler kurtardı.
Geçen şubat ayında ortalama 250 mereküp akan Meriç Nehri'nin debisi, son 21 yılın en yüksek seviyesine çıkıp 1144 mekreküpe ulaştı. Tunca Nehri'nin 60 metreküp olan debisi ise 113 mekreküp oldu. Tunca Nehri'nin yatağından taşmasıyla Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi ile Balkan Şehitliği önceki gün sular altında kaldı. Tarihi Kanuni Köprüsü ve Yalnızgöz Köprüsü de sular altında kayboldu. Meriç Nehri de önceki gün akşam saatlerinde taştı. Nehrin kenarındaki bağ evlerinde yaklaşık 10 saat mahsur kalan 10 kişi gece bölgeye ulaşan bir dozerin kepçesinde kurtarıldı. DSİ, Trakya Üniversitesi, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ait sosyal tesisler ile özel işyerleri de sular altında kaldı.
Valiler Yunanistan'da buluştu
Yine Meriç Nehri kıyısında bulunan 50 haneli Bosna Köyü de gece yarısı sular altında kaldı. 30 kadar köylü evlerinin çatılarında ve traktör römorklarında sabahladı. Suda da gidebilen sekiz kariyer ile Bosna Köyü'ne ulaşan askerler mahsur kalanları kurtardı. Yüzlerce büyükbaş hayvan su içinde kaldı.
Taşkınlar üzerine, Yunanistan'ın Evros Valisi Nikos Zabunidis, Edirne Valisi Nusret Miroğlu ve Doğu Makedonya Bölge Genel Sekreteri Mihalis Angelopoulos dün Yunanistan'ın Orestiada kentinde buluştu. Heyetlerin gezisi sırasında Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis telefonla Evros Valisi Zabunidis'i arayarak nehrin su seviyesi konusunda bilgi aldı.
Motosikletli yolda boğuldu
İpsala'da ise göle dönen yolda devrilen motosikletin sürücüsü 27 yaşındaki Hüseyin Çevik boğularak öldü. Bir benzin istasyonunda çalışan Hüseyin Çevik, Turpçular Köyü'ndeki evine gitmek için önceki akşam saatlerinde yola çıktı. Çevik, İpsala ile Turpçular Köyü arasında yağmur yüzünden göle dönen yola hızla girince motosiklet devrildi. Suya düşen Çevik boğuldu. Çevik'in cesedi, merak edip aramaya çıkan yakınları tarafından bulundu. Çevik'in ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7383967383960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.