Edremit afet yaşadı!

Edremit afet yaşadı!
Edremit afet yaşadı!
Balıkesir'in Edremit ilçesinde etkili olan kuvvetli yağış, derelerin taşmasına ve E-87 İzmir Çanakkale karayolunun bir süre trafiğe kapanmasına neden oldu. Kaymakam: Yaşadığımız afet çok büyük

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamada, dün 17.00-23.00 saatleri arasındaki şiddetli yağış sonucu Balıkesir Edremit ve Havran ilçelerinde metrekareye 163 kilogram yağış düştüğü belirtildi.  Aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sel nedeniyle bölgeye, Balıkesir 4 araç, 2 kurtarma botu ve 20 personel , İzmir ’den 5 araç, 2 kurtarma botu, 22 personel, Bursa’dan 4 araç, 3 kurtarma botu, 17 personel ve Çanakkale’den 1 araç, 1 kurtarma botu ve 5 personel olmak üzere 14 araç, 8 kurtarma botu ve 64 personel gönderildiği bildirildi.Açıklamada, Edremit ilçesine bağlı Akçay, Zeytinli ve Kadıköy beldelerinde mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarının devam ettiği, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri’nin de çalışmalara eşlik ettiği kaydedildi.

Havran ilçesi ile Zeytinli beldesi arasında bulunan Kanlı Dere’nin taşması sonucu bir köprünün hasar gördüğü ifade edilen açıklamada, trafiğe kapanan Balıkesir-Çanakkale karayolunun kontrollü şekilde ulaşıma açıldığı bildirildi.

Açıklamada, saat 06.00 itibarıyla Balıkesir genelinde yağışların durduğu ve sel sularının çekilmeye başladığı kaydedildi.


KAYMAKAM: YAŞADIĞIMIZ AFET ÇOK BÜYÜK

Edremit Çanakkale E 87 karayolunda çok sayıda araç, oluşan sel yüzünden mahsur kaldı. Çok sayıda hasarlı trafik kazası meydana geldi. E 87 karayolunda trafik akışı durdu. Balıkesir’den gelen 9 kişilik Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) kurtarma ekipleri, ilçede çalışmalara başladı. Çanakkale’den de AFAD kurtarma ekiplerinin yola çıktığı öğrenildi. Edremit Kaymakamı Osman Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşananın çok büyük afet olduğunu belirterek, ”Son üç dört saat içerisinde metrekareye 117 kilogram yağış aldık” dedi.
”Şu ana kadar ilçemizde bir can kaybı yok, inşallah olmaz da. Hayvan telef olmuş olabilir ama net bir bilgi yok” diyen Tunç, ev ve iş yerlerine su baskınlarının yaşandığı yönünde kendilerine ulaşan çok sayıda bilginin olduğunu söyledi.

Tunç, ”Bunlarla ilgili şu an bir rakam vermek mümkün değil, ancak belediye ve tüm kurtarma ekipleri canla başla çalışıyor. Balıkesir’den AFAD ekipleri geldi. Belediyelerin desteğiyle çalışıyorlar. Şu anda her yere herkes koşturuyor. Yaşadığımız afet çok büyük. Son üç dört saat içerisinde metrekareye 117 kilogram yağış aldık. Bu çok kuvvetli bir yağış, afet bu” diye konuştu. Bu arada araçlarında mahsur kalanlar, belediye ekipleri ve civar yerleşim yerlerinden çağrılan özel kepçe ve iş makineleri ile kurtarıldı. (dha, aa)