Edremit Savcısı 'sakıncalı' mı?

Erbakan'a tutuklama çıkaran, nezarette ölüm için polislere ceza isteyen Edremit Savcısı İbrahim Can Demircioğlu isteği dışında Erzurum'a yollandı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet'teki son atama kararnamesinden bir sürpriz daha çıktı. TCK 312. maddeden cezası nedeniyle Necmettin Erbakan hakkında tutuklama kararı vermesiyle tanınan, son olarak 16 yaşındaki Özgür Ünal'ın karakolda ölümüyle ilgili yedi polis hakkında dava açan Edremit Savcısı İbrahim Can Demircioğlu, isteği dışında Erzurum Savcılığı'na atandı.
Ankara karışmıştı
Edremit Savcısı İbrahim Demircioğlu'nun ismi ilk olarak Erbakan'la ilgili gündeme gelmişti. Demircioğlu, Bingöl'deki bir konuşması nedeniyle aldığı 10 aylık hapis cezası Yargıtay kararıyla kesinleşen Erbakan hakkında, gıyabi tutuklama kararı vermişti.
Tutuklama haberi başkentte bomba etkisi yapmış, Adalet Bakanlığı devreye girmiş ve Ankara Adliyesi'nden Erbakan'ın cezasının dört ay süreyle ertelenip tutuklama kararının kaldırılması yönünde yeni mahkeme kararı aldırılmıştı. Necmettin Erbakan'ın cezası daha sonra da af kapsamında ertelenmişti.
Savcı Demircioğlu, gündeme ikinci olarak ise Edremit'te bir süre önce gözaltına alınan 16 yaşındaki Özgür Ünal'ın karakolda şüpheli ölümüyle ilgili geldi. Polisin "İntihar etti" demesine rağmen Ünal'ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatan Demircioğlu, cesedi Bursa Adli Tıp'a göndermişti.
Savcının, görevinden alınıp Erzurum'a atamasının yapıldığı günlerde bu soruşturmayı
tamamladığı öğrenildi. Adli Tıp raporunda cesette darp ve cebir izine rastlanmadığı tespiti yapıldığı için görevliler hakkında işkence veya ölüme sebebiyetten ceza istenmedi.
Ancak Özgür Ünal'ın 18 yaşından küçük olmasına rağmen gözaltına alınması üzerinde duran savcılık, ilginç bir sonuca ulaştı. Ünal'ın nüfus cüzdanında tahrifat yapıldığının kesinleşmesi, yasa ve genelgelere rağmen intihar olsa da bunun engellenememiş olması nedeniyle karakol amiri ve o gece görevli yedi polis hakkında Demircioğlu tarafından kısa süre önce dava açıldığı belirlendi.
Savcı Demircioğlu, yedi Emniyetçiye olayla ilgili 'görevi kötüye kullanmak' suçunu düzenleyen TCK 240. madde uyarınca üç yıla kadar hapis isterken, Edremit İlçe Emniyet Müdürü hakkında da soruşturma açılabilmesi için Adalet Bakanlığı'ndan izin istedi.
Yola hazırlanıyor
Kamuoyunun 'nezarette şüpheli ölüm' diye izlediği soruşturma sonucu açılan dava, savcı Demircioğlu'nun Edremit'teki son kararı oldu. Halen raporlu olan ve yeni görevi için hazırlıklarını sürdüren savcının, atanması için bir istemde bulunmadığı öğrenildi.
Edremit'in 2. bölge, Erzurum'un 1. bölge olması kâğıt üzerinde Demircioğlu'nun atamasını 'terfi' gibi gösterse bile, atamada istem bulunmaması savcıya sürpriz oldu. HSYK'nın Demircioğlu'nu hangi gerekçeyle Erzurum'a gönderdiği ve Erbakan kararıyla nezarette ölüm soruşturmasının kararda etkili olup olmadığı öğrenilemedi.