Efes'te beş yeni lahit

Efes Antik Kenti'nde, Avusturyalı ekibin yürüttüğü çalışmalarda iki bölgede beş lahit bulundu. Zafer tanrıçası Nike, iki Eros ve bir de bilinmeyen birinin kabartması olan lahit, müzeye konuldu.

İZMİR - Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti'nde, Avusturyalı kazı başkanlığının bu yıl başlattığı çalışmalarda, iki ayrı bölgede beş lahit bulundu.
Selçuk Kaymakamı Hayri Sandıkçı, Avusturyalı Efes Kazı Başkanlığı'nın Efes Antik Kenti'nde yer alan Arkadiane Caddesi (Liman) ile Yedi Uyuyanlar civarında yürüttüğü çalışmalarda beş lahit tespit edildiğini, bunlardan birinin çıkarılarak Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi'ne konulduğunu açıkladı.
Kaymakam Sandıkçı'dan alınan bilgiye göre Antik Tiyatro ile liman arasındaki Arkadiane Caddesi'nin Selçuk Efes Havaalanı'na yakın noktasında bulunan lahit MS 3. yüzyıla ait. Hasarı bulunmayan lahdin kenarlarında zafer tanrıçası Nike, ortasında iki adet aşk tanrısı Eros heykelcikleri ve dönemin ünlü bir kişinin büstü var. Yedi Uyuyanlar'daki dört lahdin çıkarılması işlemi ise sürüyor.
Lahit müzesi açılabilir
Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi Müdürü Enis Üçbaylar müzedeki lahit potansiyelinin arttığını belirterek, "Müzenin içinde ayrı bir bölgeye kronolojik lahit teşhir salonu açmayı planlıyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7493557493550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.