Efes'te tezgâh kavgası büyüyor

Kaymakamın izniyle, Efes antik kentinin içinde Köylere Hizmet Birliği yararına kurulan hediyelik eşya satan tezgâhlar nedeniyle çıkan kavga büyüyor.
Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

İZMİR - Kaymakamın izniyle, Efes antik kentinin içinde Köylere Hizmet Birliği yararına kurulan hediyelik eşya satan tezgâhlar nedeniyle çıkan kavga büyüyor. Kaymakam, tezgâhlara karşı çıkan Efes girişindeki esnafın işyerlerini, 31 yıl önceki yıkım kararına dayanarak tahliye etme kararı verdi. Esnaf, tezgâhlara karşı çıktıkları için cezalandırıldıklarını söylerken, belediye başkanı Vefa Ülger de, tezgâhların kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Esnafın tahliye girişimine tepki gösteren Ülger, şunları söyledi:
Kaymakama ağır suçlama
"Antik kent girişinde yer alan 14 işyeri 1966'da bakanlıktan izin alınarak yapıldı. Belediye de kiraya verdi. 1974'te yıkım kararı alınmış. Sonra 32 işyeri daha izinsiz inşa edilmiş. Belediye daha sonra bu işyerlerine ruhsat vermiş ve kira almaya başlamış.
Geçen yıl mal müdürlüğü, kiraların artık kendilerine ödenmesini istedi. Bunun üzerine antik kentin dokusuna zarar vermeden işyerlerinin yeniden inşası gündeme geldi. Geçen ay Kültür ve Turizm Bakanı, vali, kaymakam ve ben, çarşının yeniden düzenlenmesi ve kimsenin mağdur edilmemesine karar verdik.
Proje için komisyon kurulmasına rağmen kaymakam 31 yıl önceki yıkım kararını uygulamak istiyor. Kaymakam, ayrılmadan önce burasını karıştırarak gitmek istiyor. Esas, kaymakamın emriyle tarihi doku üzerine yapılan ruhsatsız yerler yıkılmalı. Kaymakam bana, 'Giderken Selçuk'u yakıp gideceğim' dedi."
Kaymakam Hayri Sandıkçı ise, şunları söyledi: "Yıkım kararının alındığı 1974'ten bu yana müfettişler, kararın uygulanmadığını raporlarında bildirmiş. Ben raporların gereğini yerine getirmezsem sorumlu olurum. Esnaf hem işgalci, hem de kural tanımıyor."


    http://www.radikal.com.tr/7559697559690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.