Efeye boynuz takılmaz ki!

Bir takvimdeki efe giysileriyle oynayan inek çizimine kızan Efeler Derneği, takvimi toplattırma niyetinde.
Haber: YALÇIN ATA / Arşivi

AYDIN - AKP Milletvekili Ahmet Ertürk'ün başkanlığını yaptığı bir kooperatifin takviminde, efe kıyafetli, harmandalı oynayan iki ineğin resminin bulunması efeleri çileden çıkardı.
Nazilli'de bulunan Örnek Köy Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma ve Süt Toplama Kooperatifi (Ör-Koop), 8 bin adet takvim bastırarak dağıttı. Takvimde birinin belinde kasatura, diğerinin sırtında tüfek olan,
efe kıyafetli, harmandalı oynayan iki inek resmi yer aldı. İki ineğin arasına da 'hey gidinin efesi' yazıldı.
'Bizleri aşağılamışlar'
Boynuzlu inek resimlerinin bulunduğu takvimlere tepki gösteren Aydın Efeler Derneği Başkanı Cafer Sağdıç, "Biz inek miyiz? Erkek adamın boynuzu olur mu? Efeleri inek yerine koymuşlar. Resimle yetinmemişler bir de arasına 'hey gidinin efesi' yazarak olayı pekiştirmişler. Bizleri yücelteceklerine aşağılamışlar. Bu kooperatifi mahkemeye vereceğiz" diye konuştu.
Ör-Koop Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Mehmet Panayırcı ise yanlış anlamanın söz konusu olduğunu belirterek, "Burada anlatılmak istenen efelerin inek yerine konması değil, efelerin ekonomiye katkısıdır." dedi.
Yedi yıl önce de yine Aydın'da bıyıksız Yörük Ali Efe heykeli tartışma yaratmıştı. Derneğin 'Bıyıksız efe olmaz' çıkışı üzerine, Aydın Belediyesi'nin yaptırdığı Yörük Ali Efe'nin bıyıksız heykeli, bıyıklısıyla değiştirilmişti. Ardından Çine Efeler Derneği, 2002 yılında derneğe gelir sağlamak için takvim bastırmış, "Şeytana bel bağlanır mı? Yardımcımızdır bağlanır" sözlerinin yer aldığı 'efe yemini'ne yer vermişti. Takvimdeki yemin, efeler arasında 'satanist efe' yakıştırmalarına varan tepkilere neden olmuştu. Aydın Efeler Derneği'nin müdahalesiyle takvim hemen toplatılmıştı.