Efkâr Dağı'nın efkârlı ilçesi

Şemdinli, yanıbaşındaki Efkâr Dağı gibi soğuk ve tedirgin. Helikopter sesi yüzleri geriyor. Biri, "Ölüm listesindeyim" derken, diğeri yediği dayağı anlatırken gülüyor. Kedi ve köpekler sokaklardan çekilmiş.

Şemdinli, eteğine kıvrıldığı Efkâr Dağı gibi soğuk, ürkek ve tedirgin. Öyle ki, Efkâr Dağı'nın çocukları, tedirginliği bir salgın hastalık gibi yüzlerinde taşıyor. İlçede bir çocuk gülüşü güldürmeye, bir helikopter gürültüsü herkesin yüz kaslarını germeye yetiyor.
İlçe, herkesin 'Mecburiyet Caddesi' dediği Cumhuriyet Caddesi'yle başlayıp bitiyor. Çocuklar kirli yakalarında, önceki gün yaşamını yitiren Mehmet Zahir Korkmaz ve Ali Yılmaz'ın fotoğraflarını, rozet gibi taşıyorlar. Ya tekerleme gibi sloganlarını tekrarlıyor, 'Terörist devlet!' diye bağırıyorlar; ya da evlerine ekmek götürürken köşe başlarında beliriyorlar.
Çarşaflı ve yazmalı kadınlar, cadde ortasında toplaşan erkeklerinin arkasından, ellerini göğüslerinde kavuşturmuş, gurbete bakar gibi bakıyor. Evlerin düz toprak damlarında yüzlerce kadın var. Erkekler... Poşulu, çoğu bıyıklı, kollarında kırmızı kurdeleler, DEHAP ilçe binasının bulunduğu meydandan öbek öbek ilçeye yayılıyor. İşte bu erkekler, ilçe girişinin jandarma komutanlığı ve polis karakoluna uzanan bölümünü uzun bir yas gibi tutmuş, bekliyorlar.
'Karın doyuracak' kadar ekmek
İlçe bugünlerde tüm dükkânlar kapalı olduğu için erzaktan ve sigaradan yoksun. Yalnızca ekmek fırınları 'karın doyuracak' kadar ekmek çıkarıyor. Belediye binasında dahi yalnızca ekmek, köy peyniri ve çay veriliyor. Kaçak sigara da 'el altından'. Irak'tan kaçak gelen 'Prestige' sigarası en 'prestijli' günlerini yaşıyor.
Namaz erken bitti
Cuma namazından önce, 'Ulu Cami'ye de bomba konulacak' söylentisi ortalığa yayılınca cami girişlerine nöbetçi kondu; vaaz dışarıda dinlendi, Fatiha okunurken eller titredi. Ulu Cami imam, vaazında 'Sakin olun' demekle yetinince kıldırdığı namaz da erken bitti.
Devlet de bir kenara çekilmişti. Jandarma ve polis güçleri, ilçe halkı tarafından kurulmuş barikatın gerisinde olan biteni izledi. Onlar da tedirgindi. İlçede iki gündür ne kedi mırıltısı ne de köpek havlaması duyan var. Ortalık o denli gerilmiş ki, sanki hayvanlar da topluca 'sokağa çıkmama' kararı almış gibiler.
Kürtçe, böyle anlarda tedirginliğin sözlü tarihi gibi imdada yetişiyor. Her 'Çavani' ürkek bir 'Nasılsın', her 'Başe' kırılgan bir 'İyiyim' anlamına geliyor. Türkçeye devletle ilgili bir konu açıldıkça gerek duyuluyor. Gerçi 'Efkâr Dağı' hem Türkçe hem Kürtçede aynı anlamı taşıyordu. Yaslar ve acılar paylaşıldıkça azaldı, belki de alışkanlık yarattı. Yüzler yavaş yavaş gülmeye başladı. Orhan Kaya, 'Oğlumu listeye yazmışlar, öldüreceklermiş, hay Allah!' diyor, gülüyordu. Kitabevine bomba atılan Seferi Yılmaz, 'Evime gidemiyorum' diyor, gülüyordu. Necip Çapraz, 'Beni de dövdüler, failler bulunamadı' diyor, gülüyordu. Bir ilçe yarasını böyle sarıyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7629407629400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.