Efsane: Kazıklı Voyvoda'ya ait

Edirne'de, ünlü definecilerin yıllardır aradığı altınlar, atık su pompa inşaatında ortaya çıktı.

Fotoğraf: Fırat Keskinkılıç / dha

Edirne'de define

Edirne Belediyesi'nin inşaatından çıkan toprağın döküldüğü benzinlik inşaatında define bulundu. Benzinci: "Üç Roman çoğunu aldı." Elde 15 altın var. Halk, "Kazıklı Voyvoda'nın hazinesi burada" diyor.
Haber: FIRAT KESKİNKILIÇ / Arşivi

EDİRNE - Meraklı Edirneliler, dün sabah Kirişhane ve Gazimihal mahallelerini doldurmuştu. Çünkü kentte bir süredir merakla takip edilen define arama serüveni nihayet mutlu sonla bitmişti. Biri Edirne Belediye Başkanı'nın oğlu, bir diğeri Meriç Belediye Başkanı dört kişinin iki yıl önce günlerce uğruna kazma kürek salladığı altınlar, önceki gün belediyenin atık su deşarj istasyonu kazısından çıktı. Defineciler altınları kendileri bulamadıkları için biraz üzgün olsa da Kazıklı Voyvoda'ya ait olduğuna inandıkları define konusunda haklı çıktıkları için sevinçliydi. Define bulundu, ama maalesef küçük bir sorun var: Üç kişi bir küp altını kapıp kayıplara karıştı.
100 bin YTL havaya gitti
Edirne'deki define heyecanı 2005'te başladı. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin oğlu Hakan Sedefçi ve Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek'in de aralarında bulunduğu dört kişi, Osmanlı Darphanesi'nden kaldığını iddia ettikleri 30 ton altını aramak için yetkili kurumlardan izin aldı. Grup 8 Haziran'da Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü bahçesinde kazıya başladı. Define avcıları daha sonra altınların Osmanlı'ya değil Kazıklı Voyvoda'ya ait olduğunu ileri sürdü. Üç ay süren kazı sonunda bir tek altın bile bulunamadı. Üstelik 100 bin YTL'ye yakın para harcamışlardı.
Edirne topraklarında altın olduğuna inanan define avcılarının haksız olmadığı dün ortaya çıktı. Edirne Belediyesi, Kirişhane Mahallesi'nde, Bulgar Sveti Konstantin Elena Kilesi yanındaki boş alanda yağmur suyu pompaj istasyonu için inşaat kazısı başlatmıştı. Çıkarılan toprak, dolgu malzemesi olmak üzere kamyonlarla Gazimihal Mahallesi yakınlarında yapımı süren benzinlik inşaatına götürülerek dökülüyordu.
Benzin istasyonu inşaatının sahibi Kemal Aydın'ın ifadesine göre biri erkek, biri kadın ve biri çocuk üç Roman, önceki akşam at arabasıyla gelerek inşaat alanındaki demir çubuk atıklarını toplamaya başladı. Bir ara aralarında heyecanlı bir tartışmaya daldılar. Bunu gören Aydın yanlarına gitti. Romanların kırık bir küpten dökülen altınları topladığını görünce müdahale etmek istedi ama üç kişi kaçtı. Kendisi de üç altın bulan Kemal Aydın, hemen polise gitti. Edirne polisi, benzinlik inşaatını yapan müteahhit Mesut Yeşilyurt'la araziyi kiraya veren İbrahim Yıldırım'ı gözaltına aldı.
Savcı, işçileri sorguladı
Bu kişiler de toprakta bulduklarını söyledikleri 12 altını polise teslim etti. Altınların çoğunu alarak at arabasıyla kaçan üç Roman ise aranıyor. Haber kente bomba gibi düştü. Edirne Cumhuriyet Savcısı Sami Kerpiççi, dün sabah deşarj istasyonu inşaat sahasıyla benzinliğe geldi. İnşaat işçileriyle tek tek görüşen Kerpiççi, polise teslim edilen 15 altının da incelenmesi için Müze Müdürlüğü'ne gönderilmesi talimatını verdi. Osmanlı ve Hollanda Kraliyet altınları olduğu tahmin edilen paraların hangi dönemden kaldığı inceleme sonunda kesinleşecek. Defineyi aramak için aylarca uğraşıp ter döken Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek biraz üzgündü: "Biz aradık bulamadık, kısmet değilmiş, yanlış yerde aramışız."