'Efsane'yi duyan turist bu köyde!

Milas ilçesinde 500 yıl önce Oğuz Türklerinin On Ok Boyu'ndan gelenlerin kurduğu Çomakdağ Köyü, 'akıllı proje' sayesinde turist kaynıyor!
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Milas ilçesinde 500 yıl önce Oğuz Türklerinin On Ok Boyu'ndan gelenlerin kurduğu Çomakdağ Köyü, 'akıllı proje' sayesinde turist kaynıyor! 'Çomakdağ Efsanesi'ni Dünya Tanısın' projesiyle, köyü bir yılda 25 bini yabancı 35 bin turist ziyaret etti.
1300 nüfuslu köy, geçen yıl Milas Kaymakamlığı, muhtarlık, Çomakdağ Kızılağaç Köyü ve Havalisi Kültür, Turizm, Araştırma ve Geliştirme Derneği ve TÜRSAB'ın hazırladığı proje kapsamında, kış aylarında fuarlarda tanıtıldı. Seyahat acenteleri ile tur operatörlerine 15 bine yakın broşür, CD ve kitapçık dağıtıldı. Köy, turizm şirketlerinin tur programına alındı. Köylüler de yöresel giysilerle fuarlara ve otellere giderek etkinliklerde boy gösterdi.
Sonunda çabalar sonuç verdi. Şimdi Çomakdağ ve Kızılağaç köyleri, haftanın en az beş günü kafileler halinde turistlerin geldiği turizm merkezleri arasında. Çocukların köy girişinde çiçeklerle karşıladığı turistler, güne başlarına çiçek ve yapraklar takmadan başlamayı uğursuzluk sayan, rengârenk giysili köylü kadınlarla el ele tutuşup köy sokaklarını geziyor. Gelenek ve göreneklerini turistlere doğaçlama oyunlarla anlatan, kına gecesi, köy düğünü canlandırıp dibek döven, el sanatlarını tanıtan köylü kadınlar, ilgi odağı.
Kaymakam Hulusi Doğan, İkiztaş Köyü'nde doğa ve yayla turizmi, Kargıcak Köyü'nde av turizmini geliştirmek için de çalışmalara başlamış. Doğan, "Bölgenin turizm alanı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurduk. Çomakdağ'da tarihi evleri turist konağı yapacağız. Önümüzdeki yıl da 70 bin turist bekliyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7583637583630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.